اعضای شورای ولایتی، مسؤولان اتحادیه‌ی صرافان، پیشه‌وران، پزشکان و شماری از شهروندان هرات امروز در یک تجمع اعتراضی نسبت به ناامنی‌های اخیر در این ولایت ابراز نگرانی کردند.

آنان می‌گویند که مسؤولان نهادهای امنیتی هرات در تامین امنیت این شهر ناکام اند.

مسؤولان شورای ولایتی هرات می‌گویند، ناامنی‌ها در این ولایت افزایش یافته است و از سوی مسؤولان هیچ توجهی صورت نمی‌گیرد.

کامران علیزایی، رئیس شورای ولایتی هرات، از این‌که فرماندهی پولیس هرات مانع مردم شده تا به رئیس‌جمهوری مشکلات شان را در میان بگذارند، شکایت می‌کند.

وی می‌افزاید: «از یک سو وجود ناامنی‌ها در شهر هرات و از سوی دیگر بی‌حرمتی و بی‌عدالتی به مردم هرات بعد از این برای ما قابل قبول نیست.»

در همین حال، مسؤولان اتحادیه پزشکان هرات می‌گویند که ام‌سال پنج پزشک در این ولایت اختطاف شده اند و مسؤولان باید توجه بیشتری در این عرصه داشته باشند.

نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیه پزشکان در هرات می‌گوید، ام‌سال بیشتر از ۷۰ تن در این شهر اختطاف و ترور شده اند و در کنار آن، آمار دزدی نیز در این شهر افزایش یافته است.

وی می‌افزاید: «مسؤولان باید افراد اختطاف‌گر و دزد را شناسایی کرده و به پنجه‌ی قانون بسپارند.»

آقای مصدق هم‌چنان می‌گوید، تهدیدهای امنیتی افزایش یافته است و حکومت هم‌چنان برای تامین امنیت کشور توجهی ندارد.

از سوی دیگر مسؤولان در اتحادیه‌ی پیشه‌وران حوزه‌ی غرب هرات می‌گویند، فرمانده پولیس هرات مسؤول امنیت شهر است اما برای تامین امنیت شهر هرات هیچ توجهی نداشته است.

عبید‌الله یاری، معاون اتاق پیشه‌وران حوزه‌ی غرب هرات می‌گوید که افزایش ناامنی‌ها در شهر سبب شده تا آنان این دادخواهی را راه‌اندازی کنند.

وی‌ می‌افزاید: «وضعیت بد امنیتی سبب شده تا ما پیشه‌وران به مشکلات زیادی مواجع شویم تا جایی که دو تن از دکان‌داران به دلیل ناامنی‌ها امروز شهید شدند.»

آقای یاری هم‌چنان می‌گوید، حکومت در تامین امنیت اقشار مختلف جامعه ناکام است.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنعت در هرات می‌گوید، صنعت‌کاران و صرافان در شرایط بد امنیتی در شهر هرات به‌سر می‌برند و مسؤولان هیچ اقدامی برای تامین امنیت در این شهر نداشته اند.

وی می‌افزاید، مردم هرات از کارکرد نهادهای امنیتی هرات شاکی اند و باید به خواست آنان رسیدگی شود.»

با این حال، مسؤولان در فرماندهی پولیس ولایت هرات این اعتراض‌ها را جانب‌دارانه عنوان می‌کنند.

سلطان داوود سلطان، فرمانده پولیس می‌گوید، این برنامه‌ها از سوی افراد و حلقه‌های خاصی در درون حکومت راه‌اندازی می‌شود و دلیل آن‌هم این است که فرماندهی پولیس به فرمایش آنان، مجرمان را رها نمی‌کند.

او می‌‍‌افزاید چون هرات شهر اقتصادی است، از گذشته تا کنون ناامنی و مشکلات وجود داشته است و چالش‌های امنیتی از امروز و دیروز نیست.

گزارش‌گر: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail