دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید که در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۸٫۴میلیون نفر در افغانستان، نیاز به کمک‌های بشردوستانه دارند.
این اداره با نشر گزارشی موسوم به “طرح پاسخ‌دهی بشردوستانه برای افغانستان” نوشته که یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد، شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در سال ۲۰۲۱ در مقایسه به چهار سال قبل شش برابر افزایش یافته است.
در گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد آمده که برای حفظ جان ۱۵.۷میلیون نفر در کشور به یک ۱٫۳میلیارد دالر کمک نیازمند است.
طبق معلومات این نهاد، پیامدهای چند دهه بحران، وقوع حوادث طبیعی و فشارهای اقتصادی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا سبب افزایش نیازمندان در کشور گردیده است.

با این حال، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کشور اعلام کرده است که به دلیل افزایش خشونت‌ها و رویداد‌های طبیعی، خانواده‌های زیادی در ۳۰ولایت، مجبور به ترک مناطق اصلی‌شان شده‌اند.
رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان کشور در تاریخ (۶جدی) گفته بود: «قصد داریم در زمستان سال جاری برای ۱۹۴هزار خانواده کمک‌های زمستانی و بشردوستانه توزیع کنیم، اما تاکنون توانستیم برای ۷۴هزار خانواده کمک‌های مالی حدود ۲۰هزار دالر دریافت کنیم.»
به گفتۀ وی، ۱۹۴هزار خانواده که حدود یک‌ونیم میلیون نفر می‌شوند نیاز به ۵۷میلیون دالر دارند.
او افزود که در حال حاضر ۳۰۰هزار خانواده که حدود دو‌میلیون نفر می‌شوند در سراسر کشور آواره‌‌اند.
آقای باهر تاکید کرد که با توجه به شمار زیاد آوارگان، نمی‌توانند به تمامی بی‌جاشدگان رسیدگی کنند.
از سویی هم، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی گفته که در سال جاری خورشیدی در نتیجه جنگ‌های داخلی و خشونت‌ها، ۴۵هزار خانواده در کشور آواره شدند که از میان تنها در ماه جدی ۱۸هزار خانواده بیجا گردیده‌اند.
این وزارت با ابراز نگرانی می‌گوید که اگر جنگ و درگیری‌ها افزایش یابد، روند کمک‌رسانی به آوارگان مشکل خواهد شد.

منبع: روزنامه راه مدنیت
دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail