افزایش موارد مثبت مبتلایان به کووید-۱۹ در شهر هرات نگرانی‌ شهروندان را برانگیخته است. آنان از مسؤولان محلی و مرکزی می‌خواهند تا تدابیر جدی را روی دست گیرند و برنامه‌های آگاهی‌دهی در این زمینه را بیشتر سازند.
شکریه یوسفی یکی از شهروندان هرات می‌گوید که هنوز مردم زیادی در روستاها و شهرستان‌ها از شیوع موج دوم کووید-۱۹ آگاهی ندارند. « از نظر من صحت عامه اطلاع‌دهی کافی در شهر هرات نداشته است.»
وی تاکید می‌کند که باید اطلاع رسانی‌ها بیشتر شود
در همین حال، حلیمه سروری آمر یکی از مکتب‌های دولتی در هرات می‌گوید: «نگرانی ما از این‌است که تعداد واقعات مثبت روز به روز افزایش پیدا می‌کند، ولی در همین حال ما هم همکاری های خود را با صحت عامه داریم و با تیم های صحی که در مکتب مان فعالیت دارد اطلاع دهی های را برای شاگردان انجام می دهیم.»
به گفته‌ی وی اما این آگاهی‌دهی‌ها کافی نیست.
فعالان جامعه‌ی مدنی اما می‌گویند، مردم در موج دوم شیوع ویروس کرونا مانند موج اول، نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.
سید اشرف سادات فعال جامعه مدنی می‌گوید با شروع موج دوم کرونا، بی‌توجهی مردم نسبت به ویروس کرونا بیشتر شده است و این بی‌توجهی مردم نسبت به این ویروس، برای مردم مشکل‌ساز خواهد شد.
به گفته‌ی وی، مردم باید کرونا را جدی بگیرند و به توصیه‌های پزشکی دقت کنند.
او می‌افزاید شرایط مبتلا شدن به کرونا در شهر نسبت به روستاها بیشتر است و این وظیفه‌ی صحت عامه است تا برنامه‌های آگاهی‌دهی حضوری و مجازی را بیشتر سازد.
مسؤولان در اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات اما از افزایش برنامه‌های آگاهی‌دهی این اداره نسبت به گذشته خبر می‌دهند.
رفیق شیرزی سخن‌گوی صحت عامه می‌گوید متاسفانه واقعه‌های مثبت کرونا و فوتی افزایش یافته است و در این موج، تعداد زنان بیشتر است.
وی می‌افزاید: «برنامه‌ی وزارت صحت عامه این است تا از طریق رسانه‌های جمعی، برنامه‌های آگاهی‌دهی بیشتری را روی دست بگیریم.
او می‌افزاید این بار آگاهی‌دهی‌های این اداره، در روستاها بیشتر خواهد بود.
وی از مردم می‌خواهد تا فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت کنند و با صحت عامه و تیم‌های صحی همکار باشند.

این در حالیست که بر اساس آمار ریاست صحت عامه‌ی ولایت هرات، تا کنون ۷۸۹۶ تن در ولایت هرات به کووید-۱۹ مبتلا شده اند.

گزارش‌گر: فاطمه کریمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail