زهرا جهان‌گیری، از طریق هنر قالین‌بافی، مخارج زندگی خود را تامین می‌کند. او ۳۰ زن دیگر را نیز در شهرستان انجیل آموزش قالین‌بافی می‌دهد. نبود امنیت و استقبال کم مردم از صنایع دستی داخلی اما از چالش‌هایی است که وی را نگران کرده است. خبرگزاری بانوان افغانستان برای صحبت بیشتر در مورد چالش‌ها و فرصت‌های زنان بازرگان در شهرستان انجیل، با وی گفت‌وگویی ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: چه مدت است که قالین می‌بافید؟

پاسخ: من از کودکیم دوست داشتم قالین ببافم و این شغل برایم جذاب بود به همین دلیل از زمانی که ده‌ساله بودم به بافتن قالین و گلیم آغاز کردم و تا به حال، از طریق آن، کسب درآمد می‌کنم.

پرسش: بسیاری از افراد علاقه‌مند اند در مورد قیمت قالین‌های دستی بدانند، ممکن است در این مورد صحبت کنیم؟

پاسخ: قیمت قالین‌های افغانی نظر به نقش متفاوت است. اگر قالین ساده باشد، یک قالین دوازده از ۱۲ هزار تا یک‌صد هزار افغانی قیمت دارد و اگر نقش و طرح زیادی داشته باشد، بیش از یک‌صد هزار افغانی نیز قیمت دارد.

پرسش: به‌جز قالین، دیگر چه چیزهایی می‌بافید؟

پاسخ: من کارم در بخش قالین و گلیم‌بافی آغاز کردم و همراه با هم‌مسلکانم حالا، ست کامل خانه را می‌بافیم که شامل قالین، پرده، تابلو و لوازم تزیینی می‌شود و امروزه کار ما برای تمام افراد در شهر و شهرستان‌ها مورد استقبال قرار می‌گیرد.

پرسش: در کنار شما چه تعداد زنان روستایی دیگر مصروف این کار اند؟

پاسخ: من به تعداد ۳۰ تن از زنان روستایی را آموزش می‌دهم اما به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانستم کارگاه منظمی را برای آنان ایجاد کنم تا بهتر کارشان را انجام دهند و این زنان که از هرگوشه و کنار شهرستان انجیل اند در خانه‌های شان به صورت انفرادی به بافت قالین و گلیم مشغول هستند و هر کدام ما به کمک یک‌دیگر ماهانه پنج عدد قالین می‌بافیم و به شرکت‌های صنعتی به فروش می‌رسانیم.

پرسش: آیا مردم شهر و روستا از تولیدات تان خریداری می‌کنند؟

پاسخ: کار ما بیشتر گروهی است و هر چیزی را که تولید می‌کنیم، به مردم در شهرها و شرکت‌های صنعتی می‌فروشیم اما مردم شهرستان انجیل از اقتصاد خوبی برخوردار نیستند و به همین دلیل از تولیدات ما خریداری نمی‌کنند اما مردم شهر بیشتر از کارکرد ما استقبال می‌کنند و برخی از آنان بیشتر برای ما فرمایش می‌دهند و از قالین‌های ما خریداری می‌کنند.

پرسش: چی چالش‌هایی سد راه تان وجود دارد؟

پاسخ: چالش‌های زنان قالین‌باف در شهرستان‌ها زیاد است و بازرگانان زن در این‌جا با مشکلات زیاد امنیتی، اقتصادی و کم‌بود مکان‌ها برای فروش تولیدات و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند اما یکی از چالش‌های عمده‌ی ما در شهرستان انجیل نبود امنیت است. زنان زیادی به دلیل این مشکل از کارهای خود عقب می‌مانند و این برای ما چالش ایجاد کرده و از چالش بزرگ دیگری که بازرگانان زن دارند کم‌بود فروشگاه‌ است و به این دلیل بیشتر از تولیدات ما فروخته نمی‌شوند.

پرسش: از مردم و حکومت چه خواستی دارید؟

پاسخ: در قدم اول خواست من از دولت‌مردان این است که امنیت شهرستان‌ها را تامین کنند تا مردم با خیال جمع به کارهای شان ادامه دهند و هم‌چنان در بازرگانان زن را حمایت مالی کنند و فضای مناسبی را برای فعالیت‌های تجارتی این زنان در شهرستان‌ها ایجاد کنند. ما برای این‌که بیشتر در کار خود تشویق شویم به حمایت مردم ضرورت داریم و مردم باید در بخش استفاده از تولیدات کشور، ما را حمایت کنند.

ترتیب: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail