جراحی‌های زیبایی به عمل‌های جراحی پزشکی پلاستیک گفته می‌شود که برای تغییر، بازسازی، زیباسازی، رفع آسیب‌های ظاهری و نواقص بخشی از صورت یا بدن انجام می‌شود. بر اثر پیشرفت‌های دانش پزشکی، امروزه مرزهای جراحی زیبایی به صورت جهش‌وار توسعه یافته تا جایی که این جراحی‌ها در افغانستان و به ویژه حوزه‌ی غرب نیز رواج بی‌سابقه‌ای یافته است. اما چه عواملی سبب افزایش علاقه‌مندی به جراحی‌های زیبایی شده است؟ طرفداران جراحی‌های زیبایی چه کسانی‌اند؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها و پرسش‌های مرتبط دیگر، خبرگزاری بانوان افغانستان با حمید معز متخصص جلدی و زیبایی، گفت‌و‌گوی را ترتیب داده که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: چه جراحی‌های زیبایی را در هرات انجام می‌دهید؟

پاسخ: مراجعه کنندگان برای جراحی‌های زیبایی بیشتر در بخش‌های ‌جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی پلک‌ها، شیپ دادن گونه‌ها، بالا کشیدن ابرو‌ها و برخی مواردی که اشخاص بیمار برای ترمیم زخم‌ها نزد ما مراجعه می‌کند،  هستند.

پرسش: میزان علاقه‌مندی به جراحی‌های زیبایی چگونه است؟ آیا نسبت به گذشته علاقه‌مندی‌ به جراحی‌های زیبایی افزایش یافته است؟

پاسخ: پنج سال گذشته که ما جراحی‌های زیبایی را آغاز کردیم مراجعه‌کنندگان از نحوه‌ی عمل جراحی‌ها ترس داشتند و آنان نمی‌خواستند که در هرات جراحی زیبایی انجام دهند اما خوشبختانه در سال‌های ۱۳۹۸ و۱۳۹۹ مراجعه‌کنندگان به جراحی‌های که ما انجام می‌دهیم بیشتر اعتماد می‌کنند و امروزه  تعداد شان افزایش یافته است.‌

پرسش: زنان در چه رده‌های سنی علاقه‌مند جراحی زیبایی اند؟

پاسخ: بیشترین آمار مراجعه کنندگان جراحی‌ها در قدم اول از  سن‌ ۱۷ شروع  و تا ۲۷ سال شامل اند و در قدم بعدی از ۲۹ سال تا ۳۵ سال را  تشکیل می‌دهند و برخی از افرادی که به بیماری سرطان مواجه اند نیز برای جراحی مراجعه می‌کنند.

پرسش: بیشتر چه جراحی های زیبای را زنان انجام می دهند؟

پاسخ: به طور عموم خانم‌ها به هدف زیبایی مراجعه می‌کنند و جراحی‌های زیبایی ابرو، بینی، بالا بردن ابرو‌ها، فیس لیفت، فاریت لیفت،جراحی زیبایی شیپ دادن گونه‌ها و غیره است.

پرسش: این جراحی ها چه عواقبی دارد؟

پاسخ: طبابت یک مسلک خام است و در تمام بخش‌های طبابت اختلالات وجود دارد و در بخش جراحی‌های زیبایی هم‌چنان اختلالات یا عوارض می‌تواند وجود داشته باشد اما باید مراقبت‌‌های قبل و بعد از پروسه‌ی عمل‌های جراحی وجود داشته باشد و اقدامات لازم باید از طرف پرسونل گرفته شود تا عوارضی برای بیماران ایجاد نشود و اما آمار عوارض جراحی‌های زیبایی در کل کاهش یافته است.‎

پرسش: نگرانی‌هایی وجود دارد که جراحی های زیبایی ممکن یک سلسله عوارضی را ایجاد کند. آیا چنین چیزی وجود دارد؟

پاسخ: در کل، جراحی‌ها به دوشکل صورت می‌گیرد تهاجمی یا انوسیف و شکل غیر تهاجمی یا نان‌انوسیف. جراحی‌های تهاجمی قابل برگشت نیست و اما جراحی‌های غیر تهاجمی  می‌تواند قابلیت ترمیم دوباره را داشته باشد.

پرسش: آیا مشکلاتی که از جراحی های زیبایی ایجاد می‌شود قابل جبران است؟

پاسخ: مراجعه‌کنندگان قبل از جراحی‌های زیبایی معلومات قبلی از نحوی عمل‌های جراحی می‌گیرند و بعد جراحی می‌کنند و این که مشکلات ایجاد شده از جراحی‌های زیبایی قابل جبران است یا نه این به نحوه‌ی جراحی متخصصان ربط دارد.

پرسش: ظرفیت‌ها برای جراحی زیبایی در افغانستان نسبت به کشورهای دیگر چگونه است؟ آیا در این عرصه پیشرفت‌های صورت گرفته؟

پاسخ: ما در گذشته فقط عمل‌های جراحی پیش سرطانی و جلدی را در شفاخانه داشتیم و بیمارانی که برای جراحی‌های زیبایی مراجعه می‌کردند خیلی کم بودند اما با آغاز جراحی‌های زیبایی از سال ۱۳۹۸ تعداد افرادی که برای جراحی می‌آمدند افزایش یافته اند و پرسونلی که با ما در بخش‌ جراحی‌های زیبایی کار می‌کنند تحصیلات شان را در خارج از افغانستان گرفته‌اند و بیشتر اشخاصی که برای جراحی‌های زیبایی خارج از کشور می‌رفتند حالا در داخل هرات جراحی می‌شوند.

پرسش: بیشترین هزینه‌ای که شما برای جراحی‌های زیبایی می‌گیرید، چقدر است؟

پاسخ: در کل هزینه‌ی طبایت در افغانستان نسبت به کشور‌های دیگر اندک بوده و قیمت جراحی‌های زیبایی در هرات نیز به صورت تخفیف یافته است و مراجعه‌کننده‌گان با مبلغی که در هرات جراحی می‌کنند در کشورهای دیگر هرگز نمی‌توانند جراحی کنند.

ترتیب: بهشته عزیز

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail