شماری از دانش‌آموزان یکی از مکتب‌های دخترانه در هرات برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا در مکتب، صابون ساخته اند.

دانش‌آموزان مکتب دخترانه‌ی گوهرشاد، دلیل اقدام به ساخت صابون را نبود امکانات بهداشتی در نهادهای آموزشی عنوان می‌‌کنند.

نادیه بارکزی، دانش‌آموزی که در ساختن این صابون‌ها نقش داشته است می‌گوید با آغاز مکتب‌ها و ختم زمان قرنطین، شیوع ویروس کرونا در مکتب‌ها افزایش میابد و نیاز است تا دانش‌آموزان امکانات زیادی را برای جلوگیری داشته باشند.

خانم بارکزی می‌افزاید: «در مکتب ما برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هیچ نهادی همکاری نداشته تا امکانات را برای ما فراهم سازد به این دلیل، ما تلاش کردیم تا با ساختن این صابون‌ها برای دانش‌آموزان امکانات فراهم شود.»

خانم بارکزی هم‌چنان می‌گوید که اگر بودجه‌ی کافی موجود باشد امکانات بیشتری برای آنان در مکاتب فراهم خواهد شد و آنان برای سهولت دانش‌آموزان کارهای بیشتری انجام خواهند داد.

در همین حال برخی دیگر از دانش‌آموزان، تهیه‌ی این صابون‌ها را در مکتب، اقدامی خوب برای جلوگیری از شیوع ویروس کوید-۱۹ می‌دانند.

ستایش همدرد می‌گوید در مکتب امکانات زیادی برای جلوگیری از ویروس موجود نیست و ساختن این صابون‌ها برای دانش‌آمون کمک می‌کند تا از مصاب شدن به ویروس کوید-۱۹ جلوگیری شود.

در این میان اما برخی از آموزگارانی که در ساختن این صابون‌ها با دانش‌آموزان همکاری کردند، می‌گویند اگر امکانات زیادتری برای شان در مکتب فراهم شود آنان می‌توانند ابتکارهای زیادتری داشته باشند.

سیمین شیرین‌سخن آموزگار، می‌گوید که آنان در مکتب از امکاناتی چون لابراتوارهای مجهز برخوردار نیستند و به این دلیل برای پیشرفت شان نمی‌توانند کارهای زیادی انجام دهند.

خانم شیرین‌سخن می‌افزاید: «ما چهار نوع صابون را در مکتب با دانش‌آموزان ساختیم و این صابون‌ها که تعداد شان به بیشتر از دوصد و پنجاه قالب می‌رسد در دسترس دانش‌آموزان قرار دارد تا برای جلوگیری از ویروس کرونا در مکتب استفاده کنند.»

او هم‌چنان می‌گوید که اگر بودجه کافی در مکتب نداشته باشند دانش‌آموزان نمی‌توانند در این زمینه پیشرفت کنند.

در این میان مسؤولان این مکتب می‌گویند اگر دانش‌آموزان این مکتب از سوی نهادی حمایت مالی شوند، می‌توانند در زمینه‌های مختلف پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته باشند.

لطیفه همدرد آمر مکتب گوهرشاد می‌گوید که دانش‌آموزان در مکتب علاوه بر ساختن صابون، ماسک و نواربهداشتی؛ در تهیه و چاپ گاه‌نامه نیز نقش داشته اند.

خانم همدرد می‌افزاید: «در مکتب ما بودجه‌ی زیادی برای تهیه‌ی امکانات به دانش‌آموزان فراهم نیست و آنان به این دلیل کمتر می‌توانند ابتکارات خود را افزایش دهند.»

وی هم‌چنان می‌گوید حکومت باید در قسمت فراهم ساختن امکانات با آنان همکار باشد تا دانش‌آموزان پیشرفت‌های زیادتری داشته باشند.

در همین حال مسؤولان اداره‌ی بهداشت هرات می‌گویند که مکتب‌ها در معرض خطر افزایش شیوع ویروس کرونا قرار دارند و نبود امکانات بهداشتی سبب می‌شود تا این خطر افزایش پیدا کند.

محمد رفیق شیرزی سخن‌گوی اداره‌ی بهداشت هرات می‌گوید تهیه‌ی صابون در مکاتب گام خوبی برای پیش‌گیری از ویروس کرونا است.

وی می‌افزاید: «در کشور ما بودجه‌ی زیادی برای تهیه مواد بهداشتی وجود ندارد و اداره‌ی معارف باید با موسسه‌های مختلف صحبت کنند و در قسمت فراهم ساختن مواد بهداشتی به مکاتب شهر همکار باشند.»

گزارش‌گر: بهشته عزیز

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail