رئیس شورای نظامی هرات در نشست خبری امروز ( پنج‌شنبه، ۱ عقرب) از بازداشت ۱۷ تن به اتهام ترور، آدم‌ربایی و سرقت مسلحانه خبر داد.

وحیدزاهده قتالی، والی ولایت هرات و رئیس شورای نظامی ولایت هرات می‌گوید، در این فصل، فشارهای روانی روی حکومت محلی است و تروریستان از شهرستان‌ها ناامید شده اند و به سطح شهر روی آورده اند.

در دو ماه گذشته، ریاست امنیت ملی ۵۸ تن را به جرم آدم‌ربایی و ترور بازداشت کرده است که از این میان، ۲۴ تن جرم آدم‌ربایی داشته که به جرایم خود اعتراف کرده اند.

آقای قتالی می‌افزاید: «تمام قضایای تروریستی، سرقت‌های مسلحانه و حملات نظامی ۱۹ سال را با سه ماه اخیر مقایسه کنید، ما تمام نیروهای نظامی خود را در خط اول جنگ مسؤول ساختیم.»

وی افزود، تروریستان از جنگ در شهرستان‌ها به نتیجه‌یی نرسیده اند و حالا در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر مردم را هدف قرار می‌دهند تا وضعیت را آشفته سازند.

به گفته‌ی آقای قتالی، افغانستان روزهای سخت خود را سپری می‌کند.

شورای نظامی هرات فیصله کرده که شبکه‌هایی که روزانه میلیون‌ها افغانی مردم را به جیب می‌زنند و از این آدرس مخالفان مسلح دولت را تمویل می‌کنند، چهره‌های مشخص و آشنا دارند و دو نفر را چندی پیش ریاست امنیت ملی هرات بازداشت کرده است.

شورای نظامی هرات برای فرماندهی پولیس و امنیت ملی زمان مشخصی را تعیین کرده است تا در این مدت، تروریستان را دست‌گیر کند.

به گفته‌ی آقای قتالی، شش گروه مسلح در شهرستان کرخ از بین رفتند.

والی هرات می‌گوید، در گذشته، با مخالفان مسلح مدارا شده است و این وضعیت ناشی از برخوردهای گذشته است، اما اکنون افرادی که در فساد دست دارند از نظام حدف شده اند.

وی افزود که در گذشته‌ حلقه‌های فساد در بدنه‌ی حکومت وجود داشتند و زمانی که از بدنه‌ی دولتی بیرون شدند، در پی اخلال وضعیت امنیتی هرات اند.

به گفته‌ی آقای قتالی با حذف حلقه‌های فساد در گمرک، ام‌سال هرات بیش از یک میلیارد افزایش عواید داشته است.

این در حالیست که ساعاتی پیش، دزدان مسلح، موتر رئیس منابع بشری ولایت را بردند و افراد ناشناس دیروز نیک‌محمد باغ‌دشتی یکی از بزرگان قومی را در نزدیکی مسجدی ترور کردند.

گزارش‌گر: سیمین صدف

 

 

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail