قاعدگی دردناک، نزد ۵۰ تا ۷۰ درصد از زنان وجود دارد و این درد در کارهای روزمره‌ی زنان اختلال ایجاد می‌کند، بسیاری از زنان در این زمان، از داروهای مسکن استفاده می‌کنند. این در حالیست که هنوزهم در رابطه با استفاده از داروهای مسکن در زمان قاعدگی نزد زنان استرس‌هایی وجود دارد.

برای بحث بیشتر پیرامون مشکلات استفاده از داروهای مسکن در هنگام دردهای قاعدگی، با سعیده ایوبی متخصص زنان و زایمان گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: قاعدگی دردناک چیست؟

پاسخ: احساس درد غیر معمول در هنگام عادت ماه‌وار در ناحیه‌ی پایین شکم و کمر که برخی اوقات همراه با امراض سیستم هضمی مثل اسهال و قبضیت است که در نزد پنجاه تا هفتاد فیصد زنان وجود دارد. اگر این درد باعث مختل شدن فعالیت‌های روزمره خانم شود به نام قاعدگی دردناک یاد می‌شود.

پرسش:علایم درد‌های قاعدگی چی‌ می‌تواند باشد؟

پاسخ: دردهای پیچشی و کلیه‌یی در ناحیه شکم و کمر، دلبدی، تهوع و اسهال می‌تواند در هنگام دردهای قاعدگی برای دختران ایجاد شود.

پرسش: عوامل قاعدگی دردناک چیست؟

پاسخ: علت‌های آن ناشی از عفونت، اختلالات هورمونی و استرس‌ها می‌تواند باشد.

پرسش: برای درمان قاعدگی دردناک چه راهکارهایی وجود دارد؟

پاسخ: دو نوع راهکار برای دردهای قاعدگی وجود دارد. راهکارهای غیر دارویی چون فعالیت‌های فزیکی ملایم، استراحت، ماساژ، کم کردن استرس، تمرینات ورزشی و یوگا و گرم‌گیری می‌تواند در کاهش درد قاعدگی موثر باشد. راهکارهای دارویی چون استفاده از مسکن‌های ضد التهابی غیر استروییدی که داروهایی اند که سبب تسکین درد می‌شوند. این داروها شامل مفنامیک اسید و ایبوپروفن که امکان دارد درد قاعدگی دختران را کاهش دهد.

پرسش: آیا برای درمان قاعدگی دردناک باید به پزشک مراجعه شود؟

پاسخ: زنانی که در هنگام قاعدگی خود درد زیادی دارند و با انجام راهکار‌های دارویی و فعالیت‌های فزیکی بازهم نتوانند درد‌ شان را کاهش دهند، باید به پزشک مراجعه کنند تا برای‌ آنان دارو‌های متناسب به درد شان را تجویز کنند و بدون تجویز پزشکان از دارو‌های مسکن نیز استفاده نکنند.

پرسش: آیا ورزش برای کاهش دردهای قاعدگی موثر است؟

پاسخ: در گذشته‌ها به طور معمول خانواده‌ها دختران خود را در هنگام قاعدگی شان اجازه نمی‌دادند که ورزش کنند چون آنان دید سنتی داشتند و از پیشرفت‌های طبابت در دنیای امروزی آگاهی نداشتند. آن‌ها فکر می‌کردند که ورزش برای دختران در هنگام قاعدگی خطر پارگی پرده بکارت را ایجاد می‌کند اما ورزش یک راه‌کار مناسب برای کاهش درد قاعدگی و مرتب ساختن روزهای قاعدگی است. ورزش‌هایی چون نرمش، دوش، یوگا وغیره برای کاهش درد قاعدگی دختران مفید است.

پرسش: آیا استفاده از دارو‏های مسکن در هنگام قاعدگی دردناک برای دختران عوارضی ایجاد می‏کند؟

پاسخ: داروهای مسکن برای کاهش دردها استفاده می‌شود و زیاد ممکن نیست که به شخصی آسیب‌ برساند اما اگر برخی از اشخاص به بیماری‌های دیگری چون معده دردی مواجه باشند در این صورت استفاده‌ی زیاد این داروها سبب مختل شدن فعالیت‌های معده شده و امراض هضمی برای بیماران ایجاد می‌کند به این دلیل است که تمام خانم‌ها باید قبل از استفاده داردهای مسکن حتمن باید به پزشک مراجعه کنند تا متناسب به دردی که دارند داروی مشخصی را استفاده کنند.

پرسش: آیا استفاده از داروهای مسکن در هنگام قاعدگی دردناک باعث ناباروری زنان می‏شود؟

پاسخ: زنان زیادی به این باورند که نباید از داروهای مسکن در هنگام قاعدگی استفاده شود چون آنان می‌گویند استفاده از دارو‌های مسکن سبب ناباروری زنان می‌شوند. آنان این دیدگاه را نظر به تجارب زنان دیگر مطرح می‌کنند اما تا به حال در دنیای طبابت و علم ثابت نشده که داروها مسکن، ناباروری را در زنان ایجاد کند بنابر این این نظر به طور کل رد می‌شود که داروهایی مسکن سبب ناباروری زنان شود.

ترتیب: بهشته عزیز

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail