جاغوری، یکی از شهرستان‌های نسبتاً امن در ولایت غزنی است. شماری از دختران در این شهرستان می‌گویند که استفاده دختران از موتورسیکلت در این شهرستان به یک فرهنگ بدل شده و خلاف گذشته، آزار و اذیت‌ها کاهش یافته است.

صابره و ستا دانش‌آموزانی هستند که مسیر خانه تا مکتب را با موتورسیکلت میپی‌مایند. آنان می‌گویند که شمار دختران موتورسیکلت‌سوار در شهرستان جاغوری، افزایش یافته است و با خیال راحت با موتورسیکلت در این شهرستان، گشت‌وگذار می‌کنند.

صابره، دانش‌آموز صنف یازده‌هم است می‌گوید: «استفاده از وسایط نقلیه زن ومرد ندارد، هرکس می‌تواند از آن کاربگیرد.»

صابره ازدیگر دختران نیز می‌خواهد که بدون هیچ ترسی با چالش‌های اجتماعی مبارزه کند.

صابره‌های زیادی در جاغوری، در تلاش از میان برداشتن دیدگاه‌های جنسیتی در ارتباط با زنان هستند.

زهرا حسینی دختر دیگری است که از سه‌ماه به این‌سو موتورسیکلت، کارهای روزمره‌اش را انجام می‌دهد.

وی می‌گوید: استفاده از این وسیله درکنار اینکه به راحتی‌ام افزوده، هزینه‌ی کمتری نیز دارد.

در همین حال شمار دیگری از دختران می‌گویند که محدودیت‌های اجتماعی در شهرستان جاغوری برای دختران، تا حدودی از بین رفته است.

زهرا یکی دیگر از دختران موتورسیکلت‌سوار می‌گوید دیدگاه مردم نسبت به گذشته بازتر شده وحالا بدون هیچ مشکلی می‌تواند در بیرون با موترسیکلت رفت‌وآمد کند.

از سویی برخی دیگر از دختران این شهرستان

 از این میان ستا محمدی که دوسال است از موترسایکل استفاده می‌کند، می‌گوید: «چون بازار ازخانه‌ی ما دور است؛ همیشه برای آوردن وسایل ضروری از بازار با مشکل روبرو می‌شدیم، این سبب شد موترسایکل‌رانی را یاد بگبرم و با استفاده از آن احتیاجات خود و خانواده‌ام را رفع نمایم.»

ستا می‌افزاید در اوایل مادرم، مخالفت می‌کرد اما حالا هیچ مشکلی ندارد و می‌توانم از موترسیکلت برای رفتن در بازار، کورس و امثال آن استفاده کنم.

با وجودیکه در بیشترمناطق کشور، رانندگی، بایسکل‌رانی ویا هم موتورسیکلت‌سواری بانوان، مورد پسند نیست مورد تحقیرکننده پنداشته می‌شود اما در شهرستان جاغوری این امر عادی شده و دختران به راحتی می‌توانند موترسایکل‌سواری کنند.

گزارشگر: ملکه محمدی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail