رئیس اداره‌ی ارشاد حج و اوقاف هرات اخیراً نشرات برخی از رسانه‌ها را خلاف ارشادات اسلامی و ترویج مفاسد اخلاقی عنوان کرده است. در این میان اما مسئولان در اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گویند، رسانه‌ها استقلال عمل دارند.

عبدالخالق حقانی رئیس اداره‌ی ارشاد و حج و اوقاف می‌گوید: «رسانه‌ها باید از نشرات غیراسلامی بپرهیزند و در ترویج مفاسد اخلاقی دست نداشته باشند.»

وی از پخش سریال‌های خارجی به عنوان برنامه‌هایی خلاف دین اسلام و ترویج کننده‌ی فساد نام می‌برد.

آقای حقانی  می‌افزاید، این توصیه رسمی بوده و باید رسانه‌ها نشرات خود را اصلاح کنند.

وی می‌افزاید در قدم بعدی با ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات نیز صحبت خواهد شد تا در نشرات رسانه‌ها، وضعیت رستورانت و برخی دیگر موارد اصلاحات بیاید.

پاسخ مسئولان در اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ اما به این ادعای آقای حقانی این است که رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم نظام دموکراسی در افغانستان، آزادی عمل دارند.

آریا رووفیان، رئیس اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید که بر اساس قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به اطلاعات، تنها اداره‌یی که صلاحیت نظارت بر کارکرد رسانه‌ها را دارد، اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ است.

 «بخشی هم که صلاحیت بررسی تخطی‌های رسانه‌یی را دارد، کمیسیون رسیدگی به تخلفات رسانه‌یی است که در راس آن وزیر اطلاعات و فرهنگ، نهادهای رسانه‌یی و نمایندگان نهادهای عدلی و قضایی است که تنها در سطح مرکز وجود دارد.» به گفته‌ی وی، اگر کدام اداره‌یی از نشرات رسانه‌ها شکایتی دارد، با اداره‌ی اطلاعات و فرهنگ در میان بگذارد تا به مرکز ارجاع شود.

آقای رووفیان می‌افزاید، ممکن است با وضعیت موجود و تعدد رسانه‌ها، مشکلاتی در نشرات رسانه‌ها وجود داشته باشد اما هیچ نهادی حق سانسور در نشرات رسانه‌ها را ندارد.

به گفته‌ی وی، اگر مشکلاتی در رسانه‌ها نیز وجود داشته باشد، باید تصمیم‌ها در سطح مملکت گرفته شود و ولایات از آن پیروی کنند.

مسئولان در نهادهای حامی رسانه‌ها اما می‌گویند، اظهاراتی که خارج از اقدام‌های حقوقی باشد، مداخله‌ی غیر اصولی گفته می‌شود.

حامد مومن، مسئول بخش ساحوی دفتر نی در هرات می‌گوید، خوب و بد نشرات رسانه‌ها بر اساس قانون تعریف می‌شود!

وی می‌افزاید، هر کسی که از نشرات رسانه‌ها شکایتی دارد، از مراجع قانونی اقدام کند.

این نخستین بار نیست که علمای دینی و اداره‌ی حج و اوقاف نشرات رسانه‌ها را غیراسلامی عنوان می‌کنند، بلکه در گذشته نیز رسانه‌های هرات، هر از گاهی، شاهد این چنین توصیه‌ها بوده اند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail