یک زن بازرگان، با ایجاد مرکز تولید لباس‌های سنتی افغانی در ولایت کابل، زمینه‌ی کار را برای بیش از بیست زن فراهم کرده است.

گل‌نگار، نام این مرکز تولیدی است که کامله کیارنگ، آن را به هدف معرفی و رشد فرهنگ استفاده از لباس‌های سنتی افغانی ایجاد کرده است.

در گل‌نگار، ۲۵ زن مصروف دوخت و طراحی لباس‌های سنتی اند.

کامله کیارنگ، بیان‌گذار این مرکز می‌گوید که با آن‌که زمان زیادی از ایجاد گل‌نگار نمی‌گذرد، اما کارش رونق خوبی دارد.

«در کنار کسب درامد و فراهم کردن زمینه‌ی کار، می‌خواهم فرهنگ اصیل کشور را از این طریق معرفی کنم.»

زنانی‌که با کیارنگ در گل‌نگار کار می‌کنند، از این‌که به آنان فرصت کار ایجاد شده است خوشحال اند.

مرضیه فیضی یکی از کارکنان مرکز تولیدی گل‌نگار می‌گوید با این‌که سال‌های زیادی است به هنر دوخت و طراحی لباس بلدیت دارد اما زمینه‌ی کار برایش وجود نداشت.

«خوشحالم که می‌توانم با استفاده از هنرم کسب درامد کنم.»

لباس‌های تولید شده در این مرکز، به علاوه داخل کشور، در خارج از کشور نیز به گونه‌ی آنلاین به فروخته می‌شود و کارکنان این مرکز می‌گویند مشتریان زیادی از خارج از کشور دارند.

فاطمه، یکی دیگر از کارکنان این مرکز می‌گوید که سفارش‌های زیادی از داخل و خارج از کشور دارند، به دلیل این‌که ذوق مشتریان شان را در نظر می‌گیرند و سفارش آنان را سر وقت تحویل می‌دهند.

شماری از مشتریان مرکز تولیدی گل‌نگار، تلاش‌ها برای معرفی لباس‌های سنتی افغانی را قابل قدر می‌دانند و تاکید دارند که چنین مراکز باید حمایت شوند.

زینب حسینی، یکی از مشتریان این مرکز می‌گوید خوشحال است که چنین مراکزی برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ استفاده از لباس‌های سنتی فعالیت دارد.

وی می‌افزاید: «برای این‌که برای رشد تجارت زنان کمک کنیم باید از لباس‌های سنتی کشور خود مان استفاده کنیم.»

گزارشگر: پری‌گل سلطانی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail