«دوری از خانه و چالش‌های‌که در آن زمان سد راه‌ام بود، من را ساخت. با خود عهد بستم، کاری کنم که توانایی زنان به همه ثابت شود.» گوشه‌ای از صحبت‌های نیکی تبسم، زنی‌که با ایجاد کافه‌ای همراه با خود شماری دیگر از زنان را صاحب شغل ساخته است. خبرگزاری بانوان افغانستان، برای معرفی بیشتر، با او گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.‌

 پرسش: چه انگیزه‌ای سبب شد که این کافه را ایجاد کنید؟

پاسخ: زمانی‌که ازجاغوری(یکی از شهرستان‌های ولایت غزنی) برای ادامه‌ی تحصیل به کابل آمدم، با چالش‌زیادی روبرو شدم، این سختی‌ها سبب شد که احساس مسئولیت کنم ودر کنار تحصیل، زمینه‌ی کاری را برای خود ایجاد کنم و نشان دهم که زنان نیز می‌توانند دوشادوش مردان کار کنند و خودکفا شوند. همین بود که کافه فرهنگی تبسم را در ولایت کابل ایجاد کردم.

پرسش: در این راستا، حمایت کی را با خود داشتید؟

پاسخ: در  این راه حمایت خانواده و دوستان نزدیک را با خود داشتم و دارم.

پرسش: با ایجاد این کافه، زمینه‌ی کار برای چند زن مهیا شده است؟

پاسخ: فعلاً هفت کارمند داریم وهمه‌ی شان دخترانی هستند که در کنار کار، دانشجو نیز هستند ومصارف دانشگاه خود را می‌توانند از این طریق بپردازند.

پرسش: استقبال مردم از کافه تان چطور است؟

پاسخ: تقریبا ۶۰ درصد مردم از کاری ما به خوبی استقبال کردند و این اقدام را تابوشکنی در برابر باور‌های نادرست جامعه می‌دانند اما اندک کسانی هم بودند که واکنش‌های منفی نشان دادند، مارا تحقیر و توهین کردند حتی بعضی اوقات با تهدید‌های نیز از سوی آنها مواجه شدیم.

پرسش: چه برنامه‌های برای آینده دارید؟

پاسخ: اگر در کشور صلح و امنیت برقرار شود تصمیم دارم که بخش‌های دیگری از کافه خود را در چند ولایت دیگر نیز ایجاد کنم.

پرسش: پیام تان برای دیگر بانوان چیست؟

پاسخ: پیام‌ام این است که دختران نیز می‌توانند در بیرون از خانه کار کنند، در عرصه‌های مختلف سهم فعال داشته باشند تا به کی باید ما درخانه باشیم، نشستن درچهاردیواری بس است، ما نیزمی‌توانیم کار کنیم ومستقل باشیم فقط کافیست اندکی تلاش به خرج دهیم.

ترتیب‌کننده: ملکه محمدی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail