اداره‌ی امور زنان ولایت بادغیس برای کاهش خشونت‌ها در برابر زنان این ولایت، کارزار آگاهی‌دهی از قوانین حمایتی زنان را آغاز کرده است. مسئولان در این اداره می‌گویند در  این کارزار، زنان و مردان از قوانین منع خشونت در برابر زنان و قانون منع آزار و اذیت زنان آگاه خواهند شد.

راحله نادری، رئیس امور زنان ولایت بادغیس می‌گوید، هدف از راه‌اندازی این کارزار، افزایش آگاهی مردم بادغیس در رابطه به حقوق و آزادی قانونی زنان و کاهش خشونت در برابر آنان است.

خانم نادری به این باور است، هرقدر که آگاهی مردم در مورد حقوق زنان و قوانین حمایتی از زنان بلند برود، میزان خشونت در برابر آنان نیز کاهش پیدا می‌کند.

در کنار این همه، ناامنی یکی از چالش‌هایی است که خشونت در برابر زنان را تشدید می‌کند و سبب محدودیت دسترسی زنان به عدالت می‌شود.

به گفته‌ی خانم نادری، در این کارزار، در جمعی مشترک از زنان و مردان در مورد قانون ازدواج، قانون منع آزار و اذیت زنان و قانون منع خشونت علیه زنان آگاهی داده می‌شود.

وی امیدوار است که با افزایش آگاهی زنان و مردان از قوانین حمایتی از زنان، خشونت‌ها در برابر زنان کاهش یابد.

این در حالیست که آمار خشونت در برابر زنان در سال ۱۳۹۸ به ۳۶ قضیه می‌رسید در حالی‌که این آمار در چهار ماه نخست سال جاری به ۲۵ مورد می‌رسد و این نشان‌دهنده‌ی افزایش خشونت‌ها در این ولایت است.

شماری از فعالان حقوق زن نیز آگاهی‌دهی از قوانین حمایتی زنان را راهی برای کاهش خشونت‌ها در برابر زنان عنوان می‌کنند.

مؤنسه قادری، عضو شورای ولایتی این ولایت نیز دلیل افزایش خشونت‌ها در ولایت بادغیس را آگاهی کم مردم از قوانین و ناامنی عنوان می‌کنند.

خانم قادری می‌افزاید، این برنامه‌های آگاهی‌دهی باید به صورت گسترده‌تری برگزار شود تا شاهد کاهش چشم‌گیر خشونت در برابر زنان باشیم.

به باور خانم قادری نیاز است که این برنامه‌ها باید ضمن سطح شهر، در حومه‌های شهر نیز برگزار شود.

آگاهان امور حقوقی نیز آگاه شدن مردم از قوانین را راهی برای کاهش خشونت‌ها در برابر زنان عنوان می‌کنند.

فرشته حیدری، فعال حقوق زن می‌گوید که آگاهی مردم از حقوق زنان با اعمال خشونت در برابر زنان رابطه‌ی معکوس دارد.

به باور وی، این آگاهی‌دهی‌ها می‌تواند موثر باشد اما در نوبت‌های بعدی باید درسطح گسترده‌تری برگزار شود.

او از علمای دینی در این ولایت نیز می‌خواهد تا برای کاهش خشونت‌ها علیه زنان در خطبه‌های نماز جماعت در مورد پیامدهای منفی خانوادگی و اجتماعی خشونت در برابر زنان سخن بگویند و خانواده‌ها را به زندگی مسالمت‌آمیز دعوت کنند.

این در حالیست که ولایت بادغیس همه‌ساله در میزان خشونت در برابر زنان آمار بلندبالایی دارد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail