در آستانه‌ی گفت‌گوهای صلح میان افغانان قرار داریم و بسیاری از مردم در انتظار نتیجه‌ی این گفت‌گوها، برای دست‌یابی به صلحی سراسری و پایدار اند. نگرانی که در این جا مطرح می‌شود اما این است که مبادا زنان قربانی مصلحت‌ها شوند. شماری از زنان در هرات در گفت‌گو با خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گویند، نگران اند که مبادا حقوق و آزادی‌های شان قربانی صلح شود.

به گفته‌ی این زنان، مردم افغانستان تجربه‌ی حکومت طالبان را دارند و در آینده نمی‌خواهند در قالب حکومت مشارکتی، زیر سلطه‌ی طالبان قرار گیرند.

سکینه حسینی، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی هرات می‌گوید زنان یک بار تجربه‌ی حکومت طالبان را دارند و نمی‌خواهند دوباره‌ قربانی مصلحت‌ها شوند.

این عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، مسئله‌ی دیگری که نگران‌کننده است این است که زنانی که در گفت‌گوهای میان افغانان اشتراک داشته اند، از آدرس‌های زنانه و نماینده‌ی واقعی زنان نبوده اند، بلکه هر کدام به منافع گروهی و حزبی خود فکر می‌کنند.

به گفته‌ی خانم حسینی، یکی از نگرانی‌ها، بی‌توجهی حکومت کنونی به وضعیت زنان است.

او اضافه کرد: «ما شاهد بهبود وضعیت زنان و بهبود جایگاه زنان نیستیم و حکومت به انتصاب چند زن در بست‌های دولتی اکتفا کرده است هنوز هم در خیلی موارد حقوق زنان نقض می‌شود، در دو روز پیاپی لویه جرگه‌ی مشورتی این اتفاق افتاده است.»

این عضو شورای ولایتی می‌افزاید نگرانی دیگر پس از نتایج گفت‌گوهای صلح این  است که در حکومت آینده‌ی افغانستان زنان جایی نخواهند داشت و به حاشیه رانده می‌شوند.

نسرین حدید نیز در مورد بهبود وضعیت زنان پس از گفت‌گوهای صلح، باور ندارد.

خانم حدید می‌گوید با توجه به این که افغانستان تجربه‌ی یک‌بار حکومت طالبانی را داشته است، مشخص است که این گروه به حقوق زنان بی باور اند.

شماری از زنان اما از حکومت می‌خواهند تا در جریان توافق با طالبان، روی تطبیق مواد قانون اساسی تاکید داشته باشد.

عطیه الهی مسئول بخش زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه‌ی غرب اما نگران نقض حقوق زنان و کدهای حقوق بشری است.

خانم الهی می‌افزاید، زنان از حکومت می‌خواهند تا روی حقوق زنان تاکید داشته باشد.

وی افزود، زنان نمی‌خواهند امتیازات خود را در قبال تامین صلح از دست دهند و حکومت باید روی تطبیق مواد قانون اساسی تاکید کند.

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که براساس توافق میان آمریکا و طالبان پس از آزادی پنج‌هزار زندانی طالبان  از زندان دولت افغانستان این گفتگو‌ها آغاز خواهد شد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail