اتحادیه بانوان بازرگان دو سال پیش در ولایت فراه ایجاد شد و بیش از دو صد بازرگان عضویت این اتحادیه را دارند. خبرگزاری بانوان افغانستان برای بحث پیرامون وضعیت بازرگانان زن در فراه، با حمیرا عظیمی مسئول این اتحادیه گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.
پرسش: از چه زمانی‌ست که به‌عنوان مسئول اتحادیه زنان بازرگان ولایت فراه انتخاب شده‌اید؟
پاسخ: به اساس انتخاباتی که در سال ۱۳۹۸ در بین خانم‌های بازرگان در ولایت فراه برگزار شد، به‌عنوان رئیس این اتحادیه انتخاب شدم.
پرسش: اتجادیه بانوان بازرگان در ولایت فراه، چه زمانی ایجاد شد و چه فعالیتی برای بازرگانان دارد؟
پاسخ: این اتحادیه در سال ۱۳۹۸ ایجاد شده است و من در رأس آن قرار دارم که در کنارم بانوان توان‌مندی به‌عنوان معاون، منشی و اعضای فعال اتحادیه فعالیت می‌کنند. هدف این اتحادیه حل مشکلات بانوان تجارت‌پیشه در نهادهای حمایوی، حقوقی و تجاری است که ما به‌عنوان یک پل ارتباطی بین تاجر و نهادهای مسئول، وظیفه انجام می‌دهیم.
پرسش: چه تعداد از بانوان در فراه، مصروف تجارت استند؟
پاسخ: در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ بانو در فراه در بخش‌های مختلف مصروف تجارت استند.
پرسش: بانوان بازرگان فراه در کدام بخش‌های تجاری تمرکز کرده اند؟
پاسخ: بانوان در فراه در بخش‌های مختلف کرده اند. به‌طور نمونه می‌توان به تازه‌ترین رستورانتی که در فراه از سوی بانوان افتتاح شده است، اشاره کرد. این رستورانت در اوایل سال ۱۳۹۹ شروه به‌فعالیت کرد و به‌صورت گسترده‌ای هم مورد استقبال قرار گرفت. اما به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت کشور، فعالیت‌های این رستورانت در حال حاضر توقف کرده است.
پرسش: وضعیت تجارتی بانوان در ولایت فراه چگونه است؟
پاسخ: علاقه‌مندی بانوان به‌دلایل مختلف از جمله مشکلات اقتصادی، به کسب‌وکار و تجارت زیاد است. اما آن‌چه که این بانوان نیاز دارند، حمایتی‌ست که از سوی دولت و سازمان‌های بین‌المللی باید صورت بگیرد. برای بانوان قرضه‌های کوتاه‌مدت داده شود تا آن‌ها بتوانند با آن سرمایه ایده‌های اقتصادی شان‌را عملی و در کنار آن نفقه‌ی خانواده‌ی خود را نیز تهیه کنند.
پرسش: عمده‌ترین فعالیت‌های تجاری بانوان فراه در کدام بخش‌ها است؟
پاسخ: بیش‌ترین فعالیت زنان در قسمت زراعت و مالداری است. با سرمایه‌ای تقریبا (۱۰۰.۰۰۰ افغانی) آغاز کرده اند و خوش‌بختانه روز به روز میزان سرمایه‌ی شان در حال افزایش است. تعدادی از بانوان هم در قسمت صنایع دستی سرمایه‌گذاری کرده اند که متأسفانه این صعنت بازار خوبی ندارند و بانوان فراه کم‌تر توانستند در این زمینه به عواید خود بی‌افزایند.
پرسش: آیا تولیدات بانوان در ولایت فراه، تنها در خود این ولایت به مصرف می‌رسد و یا به سایر ولایات و یا کشورها نیز صادر می‌کنند؟
پاسخ: به‌دلایل مختلف از جمله عدم دست‌رسی به سیستم ترانسپورت و حمل‌ونقل، تولیدات بانوان در ولایت فراه تنها در خود این ولایت عرضه می‌شود و متأسفانه به هیچ ولایت و یا کشور دیگری صادر نمی‌کنند.
پرسش: مشکلات و چالش‌های بانوان تجارت‌پیشه در ولایت فراه چه است؟
پاسخ: عمده‌ترین چالش زنان، عدم آگاهی شان در مورد چگونه‌گی سرمایه‌گذاری و پلان‌گذاری کاری شان است. آن‌ها نیاز دارند تا از سوی دولت و یا نهادهای بین‌المللی تحت آموزش قرار بگیرند و بی‌آموزند که چگونه می‌توانند در کسب‌وکار خود مؤفق باشند.
پرسش: اتاق‌های تجارت و صنایع در حوزه‌ی غرب، چه توجهی به بانوان بازرگان در ولایت فراه داشته است؟
پاسخ: متأسفانه تا به امروز ما هیچ حمایتی از سوی این اتاق‌ها نداشته ایم. تلاش ما این است که بتوانیم عضویت اتاق‌های تجارت و صنایع را برای بانوان تجارت‌پیشه در ولایت فراه بدست بی‌آوریم تا این بانوان نیز بتوانند از امتیازات و امکانات این نهاد برای بهتر شدن کسب‌وکار شان بهره‌مند شوند.
پرسش: شما به‌عنوان مسئول اتحادیه‌ی بانوان بازرگان در ولایت فراه، چه برنامه‌هایی دارید؟
پاسخ: تلاش ما این است که ارتباطات خود با نهادهای زنان از جمله ریاست امور زنان و اتاق‌های تجارت و صنایع افزایش بدهیم تا اینگونه بتوانیم چالش‌های موجود را کاهش بدهیم.
پرسش: چقدر دولت از بانوان تجارت‌پیشه در ولایت فراه حمایت می‌کند؟
پاسخ: فراه یکی از ولایات ناامن افغانستان دارد. حمایت‌های دولت نیز برای مساعد ساختن زمینه برای کسب‌وکار بانوان وجود دارد اما متأسفانه این حمایت‌ها بسیار ناچیز است و ما امیدواریم که روزی دولت بتواند در این راستا حمایت‌های لازم و ضروری را نیز انجام بدهد. باید یادآوری کنم که ریاست زراعت در این ولایت در قسمت آموزش و ریاست امور زنان فراه در قسمت کارهای حقوقی و اخذ جواز از ریاست شاروالی برای بانوان تجارت‌پیشه حمایت‌های زیادی کرده اند.
پرسش: نسبت به آینده‌ی بانوان بازرگان در ولایت فراه، چه دیدگاهی دارید؟
پاسخ: من باورمند استم که اگر دولت و نهادهای حامی بانوان تجارت‌پیشه، از این قشر پشتیبانی کنند، آینده‌ی تجاری بانوان در ولایت فراه بسیار درخشنده و عالی خواهد بود.

ترتیب کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail