«در شهری که حکومت است، چرا امنیت نیست!؟»، «دزدی درایت نیست، اوج حقارت است» این‌ها شعارهای است که جمعی از جوانان در هرات، مبنی بر افزایش ناامنی و دزدی‌های مسلحانه سر می‌دهند. این جوانان از افزایش ناامنی‌‌ها ابراز نکرانی کرده و از مسئولان امنیتی خواهان توجه جدی به این وضعیت اند.

بیش از بیست جوان فعال مدنی از یک هفته به‌اینسو دادخواهی را آغاز کردند که نمایان‌گر نگرانی شان از افزایش ناامنی‌ها ودزدهای مسلحانه در هرات است.

حلیمه پژواک، یکی از این جوانان می‌گوید، سرقت‌های مسلحانه آرامش را از مردم گرفته و سبب وحشت شده است.

وی از مسئولان امنیتی می‌خواهد تا جلو دزدان را بگیرد.

این فعال مدنی می‌افزاید، دادخواهی‌های شان تا زمانی ادامه دارد، تا این وضعیت تغییر کند.

شمار دیگری از این جوانان می‌گویند، تداوم این وضعیت، قابل تحمل نیست؛ حکومت باید چاره‌ای بسنجد.

نجیبه حیدری، فعال مدنی می‌گوید، افزایش ناامنی‌ها سبب شده است که شمار زیادی از جوانان جان خود را به‌خاطر یک وسیله‌ای بی ارزش مانند تلفن همراه و یا موتور سیکل از دست بدهند.

وی اداره‌ی محلی را متهم به کم‌کاری می‌کند و می‌گوید، برایش پرسش‌برانگیر است که چرا مسئولان امنیتی قادر به تأمین امنیت شهروندان نیستند.

خانم حیدری با انتقاد از عمل‌کرد نهاد‌های امنیتی بر تأمین امنیت شهروندان، از اداره محلی  می‌خواهد تا توجه جدی به بهبود اوضاع امنیتی داشته باشد.

 با این حال اداره‌ی محلی هرات، پولیس و نهاد‌های امنیتی را مسئول تأمین امنیت شهروندان می‌داند.

جیلانی فرهاد، سخن‌گوی والی هرات می‌گوید، در آخرین جلسه شورای نظامی که با حضور والی هرات برگزار شد، تذکر داده شد که حتی وجود یک واقعه جنایی مورد قبول مقام ولایت نیست.

سخن‌گوی والی هرات در ادامه می‌افزاید، در تمام برنامه‌های که برای جلوگیری از ناامنی از سوی نهاد‌های امنیتی طرح می‌شود، اداره‌ی محلی هرات، در کنار این نهاد‌ها به عنوان حامی ایستاده است.

نگرانی از افزایش ناامنی ودزدهای مسلحانه با دادخواهی و انتقاد شهروندان خلاصه نمی‌شود، دامنه‌ی این اعتراض‌ها در شبکه‌های نیز گسترده است و کابران با نشر ویدیو‌های از دزدی‌های مسلحانه از مسئولان امنیتی انتقاد می‌کنند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail