مسوولان در اداره‌ی صحت، فعالان مدنی و نمایندگان مردم در شورای ولایتی هرات، امروز دوشنبه   (۶ اسد) نشست خبری را به منظور تشویق مردم برای جلوگیری از دید و بازدید در زمان عید قربان و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا برگزار کردند.

برگزارکنندگان در این نشست، از وزارت امور داخله خواستند تا در روزهای عید، قیود روزگردی را بر شهروندان وضع کند. آنان هم‌چنان از وزارت صحت خواستند تا مواد لازم را برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی مهیا سازند.

 فاطمه فراهی، مسوول نهاد برابری برای صلح و دموکراسی از علمای دینی، فعالان مدنی و رسانه‌ها خواست تا هر کدام به طریق خود، مردم را از ضررهای ویروس کرونا و احتمال شیوع موج دوم این ویروس با خبر سازند.

مسوولان صحی در ولایت هرات اما وجود ویروس کرونا را در کنار احتمال ابتلای مردم به تب خون‌دهنده در جریان قربانی در روزهای عید قربان، خطرناک عنوان می‌کنند.

حکیم تمنا رییس اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌گوید، آمار تست شده نشان می‌دهد که تا کنون در هرات ۵ هزار و چهار صد و هشتاد و دو تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند، آمار کلینیکی (تست نشده) اما ابتلای ۲۵ هزار واقعه‌ی مثبت کرونا را نشان می‌دهد.

 آقای تمنا تاکید می‌کند که ممکن آمار واقعی بیش از این باشد.

وی هم‌چنان می‌افزاید، تا کنون ۲۷۰ تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا وفات کرده اند که ممکن است شماری هم در خانه‌ها فوت شده باشند و آمار آن ثبت نشده باشد.

آقای تمنا می‌افزاید، محتمل است که یک تعداد زیادی از مردم ما هنوز هم شرایط ابتلا به این ویروس را داشته باشند.

به گفته‌ی آقای تمنا، ادامه‌ی موج اول ویروس کرونا تازه در شهرستان‌های مزدحمی چون اوبه، غوریان و پشتون زرغون هرات شروع شده است.

رییس صحت عامه‌ی هرات، باز شدن غیرقانونی تالارها و کافی‌شاپ‌ها را زنگ خطری برای شیوع این ویروس می‌داند.

او برای کسانی که در عید قربان قربانی می‌کنند، توصیه می‌کند تا از دستکش استفاده کنند، گوشت حاصل از قربانی را در یخچال بگذارند و محل نگهداری مواشی را از محل زندگی خود جدا کنند.

نمایندگان مردم در شورای ولایتی هرات نیز از مردم خواستند تا عید را در خانه بمانند.

مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، اگر مردم در عید پیش‌رو نکات بهداشتی را رعایت نکنند، هرات شاهد موج دوم این ویروس خواهد بود.

او از علمای دینی می‌خواهد از مردم بخواهند تا هشدارهای صحی را جدی بگیرند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail