از بودجه‌ی چهار صد میلیون افغانی مبارزه با ویروس کرونا، نزدیک به دوصد میلیون آن مصرف شده و یک صد و هشتاد میلیون افغانی باقی مانده است. معاون مالی‌و اداری ولایت هرات امروز در نشست خبری گفت، پروسه‌ی تدارکاتی حدود ۲۵ میلیون و یک‌صد هزار افغانی تحت دوران است که به زودی، مواد مورد ضرورت، تامین خواهد شد.

مسوولان محلی و صحی در ولایت هرات امروز از موج دوم ویروس کرونا در هرات خبر دادند.

داوود هاشمی، معاون مالی اداری ولایت هرات در نشست خبری امروز گفت که مردم باید هم‌چنان مراقبت‌های ویژه و نکات بهداشتی را رعایت کنند. او از مردم خواست تا از این پس نیز افراد مسن در خانه‌ها باشند و از بیرون شدن آن‌ها جلوگیری شود.

معاون والی هرات افزود، هنوز هم تلاش‌ها جهت افزایش آگاهی مردم در رابطه به خطرهای ویروس کرونا و احتمال موج دوم آن جریان دارد.

او در مورد وضعیت شهرستان‌ها نیز ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، نیاز است تا مراکز صحی مجهز و مراکز مبارزه با کرونا ایجاد شوند.

او عودت مهاجران را نگران کننده می‌داند و می‌افزاید قرار است ریاست عودت مهاجران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ازدحام در شهر و ترافیک در شهر، مهاجران را به ولایت‌های شان انتقال دهد.

مسوولان در اداره‌ی صحت عامه اما دلیل کم شدن نمونه‌های آزمایش شده را تغییر معیارها در آزمایش افراد مشکوک عنوان می‌کنند.

حکیم تمنا، رییس اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات ضمن تاکید بر تغییر معیارها در آزمایش افراد مشکوک به کرونا، از احتمال شیوع موج دوباره‌ی ویروس کرونا پس از عید قربان سخن گفت.

آقای تمنا می‌افزاید، این احتمال وجود دارد که پس از عید سعید قربان هرات شاهد موج دوم شیوع این ویروس باشد.

به گفته‌ی آقای تمنا، امکانات پزشکی هم اکنون در هرات خوب است و از فردا سروی خانه به خانه در شهر و شهرستان‌ها آغاز خواهد شد تا مشخص شود که چه تعداد از افراد به کرونا مبتلا شده اند.

وی می‌افزاید: «یک تعداد از افراد در موج نخست مبتلا شده اند و یک تعداد دیگر نشدند و این احتمال وجود دارد که این افراد کهن‌سال باشند و به همین دلیل نیاز است تا محتاط باشیم.»

به گفته‌ی این مسوول صحت عامه، دید و بازدیدهای عید گذشته پیش‌رو در ابتلای افراد به ویروس کرونا مرتبط است و مردم باید هم‌چنان مراقب باشند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail