کارگاه آموزشی روزنامه‌نگاری بحران با تمرکز پوشش های گزارش‌کرونا، برای خبرنگاران و دانش‌جویان زن رشته‌ی روزنامه‌نگاری در هرات از سوی انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان برگزار شد.

مسوولان، هدف از برگزاری این برنامه را افزایش دانش و مهارت‌های زنان خبرنگار در زمینه‌ی چگونگی پوشش خبرهای بحران عنوان می‌کنند.

فیصل کریمی، رییس انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان و آموزگار این برنامه می‌گوید، آموزش این مهارت‌ها به زنان خبرنگار کمک می‌کند که روزنامه‌نگاری بحران و کدهای اخلاقی گزارش‌گری بحران آشنا می‌شوند.

وی می‌افزاید، در شرایط بحران، توجه مردم بیشتر به رسانه‌ها جلب می‌شود و خبرنگاران زن با حفظ رسالت اطلاع‌رسانی، باید کار خود را در شرایط بحرانی انجام بدهند البته با رعایت شرایط خاص تا جان شان مصوون باشد.

خبرنگاران زن باید زمانی که به بیرون می‌روند مثلا در زمانه‌ی کرونا، نکات بهداشتی را رعایت کنند و فاصله‌ی اجتماعی را حفظ کنند.

آقای کریمی تاکید می‌کند که این آموزش‌ها به زنان خبرنگار کمک می‌کند تا بدون این که در معرض آسیب قرار بگیرند، رسالت اطلاع‌رسانی خود را ادا کنند.

به گفته‌ی آقای کریمی، جایگاه میز پوشش بحران در رسانه‌های افغانستان خالی است، کارمندان رسانه‌ها آموزش‌های لازم را ندیده اند تا در صورت وجود بحران چگونه اطلاع‌رسانی کنند و این کار برای خبرنگاران دشوار می‌کند.

با این حال، شماری از اشتراک‌کنندگان نیز آموزش روزنامه‌نگاری بحران را برای کار اطلاع‌رسانی ضروری می‌دانند.

شهیره الهامی، دانشجوی بخش روابط عمومی دانشکده‌ی ژورنالیزم هرات می‌گوید، آموزش روزنامه‌نگاری بحران در شرایط کنونی به خبرنگاران کمک می‌کند تا چگونگی اطلاع‌رسانی را بیاموزند.

شهیره می‌افزاید، این آموزش‌ها برای همه‌ی خبرنگاران به ویژه زنان روزنامه‌نگار نیاز است.

مرجان وفا، از دیگر اشتراک کنندگان این کارگاه نیز آموزش روزنامه‌نگاری بحران را برای زنان روزنامه‌نگار ضروری می‌داند.

به گفته‌ی وی، افغانستان کشوری جنگ زده است که هر گاه ممکن است، بحران به وجود بیاید و برای روزنامه‌نگاران نیاز است تا تکنیک‌های روزنامه‌نگاری در شرایط بحران را بیاموزند.

گفتنی است که انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان از آغاز فعالیت‌اش تا کنون، کارگاه‌های آموزشی زیادی را جهت افزایش ظرفیت زنان برگزار کرده است.
گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail