جمعی از بزرگان، جوانان و فعالان مدنی حوزه‌ی غرب، به‌خاطر مشارکت سیاسی، بیرون شدن از انزوا و انکشاف متوازن اجتماعی خیمه تحصن برپا کردند.

هدف از برپایی از خیمه تحصن، مشخص ساختن جایگاه حوزه‌ی غرب در حکومت عنوان می‌شود.

منور شاه‌ بهادری، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید، برپایی خیمه تحصن نمایانگر این است که دیگر سکوت معنای ندارد و حکومت مکلف است که بر بنیاد اصل مشارکت سیاسی جایگاه حوزه‌ی غرب را در همه عرصه‌ها در نظر بگیرد.

وی در ادامه می‌افزاید، با آن‌که حوزه‌ی غرب، ۳۳ درصد از جغفرافیا و ۲۳ درصد از نفوس کشور را تشکیل می‌دهد، اما نقش آن در دستگاه حکومت تعیین نشده است.

 بزرگان، جوانان و فعالان مدنی با سردادن شعار‌های ضد تعصب از حکومت می‌خواهند تا دیدگاه دوگانه به حوزه‌ی غرب نداشته باشد.

 عبدالهادی قانع از فعالان مدنی ولایت غور می‌گوید، مردم حوزه‌ی غرب، خواهان مشارکت سیاسی و بیرون شدن از انزوا هستند.

«این جعفرافیا، باید از محرومیت هجده ساله بیرون شود.»

شماری دیگر از این دادخواهان با انتقاد از بی‌توجهی حکومت می‌گویند، حکومت به وعده‌های که برای مردم حوزه‌ی غرب داده است هیچ‌گاهی عمل نکرده است.

محمد نعیم رحیمی فعال مدنی می‌گوید، حکومت وعده عملی کردن برنامه‌های انکشافی زیادی را به مردم داده است اما تاکنون یکی از این برنامه‌ها را عملی نکرده است و همه در حد شعار و وعده به جای مانده است.

وی همچنان از حکومت می‌خواهد تا سهم جوانان حوزه‌ی غرب را در حکومت نادیده نگیرد.

 «این حق برحق جوانان حوزه‌ی غرب است که از کدرهای ورزیده شان در بست‌های کلیدی حکومت استفاده شود.»

شماری فعالان مدنی حوزه‌ی غرب هم‌چنان از افزایش ناامنی‌ها ابراز نگرانی می‌کنند و خواهان توجه حکومت به حل بحران ناامنی در حوزه‌ی غرب هستند.

سیدعبدالعزیز شیخ‌الاسلامی از فعالان مدنی ولایت بادغیس می‌گوید: «مردم بادغیس روزانه قربانی‌های زیادی می‌دهند و حکومت هیچ توجهی به بهبود وضعیت مردم ندارد و با گذشت هر روز شاهد افزایش ناامنی‌ها و بی‌توجهی دولت هستیم.»

این در حالیست که این دومین برنامه دادخواهی است که در هفته روان از سوی کنشگران مدنی به منظور مشخص ساختن جایگاه حوزه‌ی غرب در حکومت راه‌اندازی شده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail