خبرگزاری بانوان افغانستان میزگرد گفت‌وگویی آنلاین را با مبحث «دغدغه‌های دختران در زمانه‌ی کرونا» برگزار کرد.

 فرشته یعقوبی فعال حوزه‌ی زنان، نقیبه بارکزی خبرنگار، ثریا شجاعی فعال مدنی و ثریا کریمی ورزشکار در مورد دغدغه‌ها و فعالیت‌های‌ خود را در شرایط کرونایی بحث کردند.

  فرشته یعقوبی فعال حوزه‌ی زنان می‌گوید، شرایط کرونایی برایش پر از استرس و دغدغه بوده است، زیرا تمام برنامه‌ریزی‌های که برای گسترش فعالیت‌هایش داشت بهم ریخت و به یک‌بارگی مدتی خانه‌نشین شد.

«از یک‌سو برای بیرون شدن از خانه محدودیت وجود داشت از طرفی مشکلاتی بود که نیاز به فعالیت داشت. دلهره داشتم چون خیلی از برنامه‌هایم به موقع اجرا نشد»

خانم یعقوبی می‌گوید، سعی کرده است تا از قرنطینه استفاده بهینه را بکند از این‌رو یکی از مصروفیت‌های اساسی‌اش در این دوران مطالعه بوده است.

وی می‌گوید در مدتی که به خانه بود توانست ۹ کتاب مطالعه کند.

در همین حال نقیبه بارکزی خبرنگار می‌گوید، تجربه‌ی خانه نشینی آن هم به دختری که روز‌های رخصتی را مصروف کار در بیرون از خانه بود ساده نبوده است.

خانم بارکزی می‌گوید، روز‌های دشواری را سپری کرده است، کار زیاد با امکانات اندک سختی روزهای قرنطینه را برای وی دوچند ساخته بود.

نقیبه می‌گوید، نگذاشتم که دغدغه‌ و استرس مانع تدوام فعالیت‌هایم شود، به همین دلیل برای این‌که از این فرصت استفاده کنم، بسته‌های معلوماتی را در ارتباط با ویروس کرونا تهیه کردم و به شبکه‌های به اشتراک گذاشتم.

آشپزی، مطالعه، ورزش از سرگرمی‌های نقیبه بارکزی در هنگام قرنطینه بوده است.

«انترنت‌ام را از چهار جی بی به ده جی بی افزایش دادم، چون تنها راه ارتباطی با دوستان و همکاران شبکه‌های اجتماعی بود.»

خانه‌نشینی از یک ورزشکار یک آشپز خوب ساخت ثریا کریمی می‌گوید، اکنون در کنار این‌که ورزشکار است یک آشپز خوب هم است.

می‌گوید، با آن‌که قرنطینه تمام برنامه‌هایش را بهم ریخت با آن هم برای این‌که از اثرات روانی ویروس کرونا در امان باشد برایش برنامه‌ریزی کرد تا بیکار نباشد.

وی می‌گوید، مطالعه، آشپزی و کار روی طرحی برای نویسندگی از مصروفیت‌های او در خانه است.

دغدغه‌های اکثر دختران درزمانه‌ی کرونا، تقریبا یکسان و شبیه به هم است.

ثریا شجاعی فعال مدنی می‌گوید، با آن‌که تلاش کرده است تا خانه‌نشینی برنامه‌های مدنی‌اش را متوقف نسازد با آن‌هم کرونا زندگی عادی او را دگرگون ساخت.

«یک خبر کوچک در مورد شیوع این ویروس برایم نگران‌کننده بود با آن هم تلاش کردم تا تاثیر قرار نگیرم و با ورزش، مطالعه و فعالیت‌های مدنی از طریق شبکه‌های اجتماعی روز‌ها و شب‌هایم را سر می‌کردم.»

آروزی همه‌ی دختران به ویژه؛ ثریا، فرشته، نقیبه و ثریا رخت بربستن این ویروس از جهان است. هر یک از این دختران، برای زندگی بعد از کرونا برنامه‌ریزی‌هایی برای خود دارند. نقیبه می‌خواهد به همه‌ی ولایت کشور سفر کند. فرشته می‌خواهد فعالیت‌هایش را گسترش دهد. ثریا شجاعی می‌خواهد سفر برود و ثریا کریمی می‌خواهد پس از پایان کرونا با زنان ورزشکار از نزدیک ملاقات کند و چالش‌های آنان را حل بسازد.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail