براساس گزارش وزارت صحت عامه افغانستان تا اکنون ۳۳ هزار و ۱۹۰ مورد مثبت کووید- ۱۹ درکشور به ثبت رسیده است که از این میان ۷۳.۹ درصد یا ۲۴۵۴۷ مورد مردان و  ۲۶ درصد یا هشت هزار و ۶۴۳ مورد زنان هستند.

 تفاوت‌های ژنتیکی، فعالیت بهتر نیروی دفاعی بدن زنان و حضور کم در اجتماع از دلایلی است که به باور متخصصان انتانی سبب شده تا زنان نسبت به مردان کمتر درخطر ابتلای کرونا قرار گیرند.

 از ۲۶ درصد مبتلایان خانم در افغانستان تا اکنون بیش از ۱۸ درصد یا ۳ هزار و ۷۱۶ مورد بهبود یافته و ۱۸.۷ درصد جان باخته اند. ولایت‌ کابل با داشتن ۳۹.۶ درصد مبتلایان زن در صدر جدول قرار دارد و ولایت‌ هرات، بلخ، ننگرهار، قندهار وتخار به ترتیب، بیشترین آمار مبتلایان زن را به خود اختصاص داده اند.

براساس داده‌های اطلاعاتی وزارت صحت عامه، ولایت‌های فراه ۶۰درصد، ، فاریاب ۳۰ درصد، ننگرهار۲۹ درصد، وردک۲۸ درصد و سمنگان ۲۷ درصدبه ترتیب بیشترین آمار قربانیان زن را دارد. در کنار این ولایت‌های هرات ۳۹.۴%،سمنگان ۳۰%، لوگر۲۸%، بلخ ۲۶% و هلمند ۲۵ % با داشتن بیشترین آمار بهبودیافته‌ها، در صدر جدول قرار دارند.

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید تا اکنون ۸۹۸نفر در کشور به دلیل ابتلا به بیمای کووید-۱۹ جان باخته اند که از این رقم ۸۱.۲۹ درصد مرد و ۱۸.۷درصد شان زنان هستند.

تا اکنون از مجموع مبتلایان به کرونا ویروس ۶۰.۵ درصد بهبود یافته اند که ۸۱.۵ درصد مرد و  سهم زنان ۱۸.۴درصد  است.

به گفته‌ی مسوولان وزارت صحت بیشترخانم‌های مبتلا به کرونا ویروس، به دلیل بیماری قلبی جان‌باخته اند.

معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، می‌گوید، بیماری قلبی تاثیر زیادی بر مرگ و میر مبتلایان داشته است.

وی اضافه کرد، از مجموع ۱۶۸ خانمی که بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند، ۶۰ درصد شان به دلیل امراض قلبی و عروقی، ۴۵ درصد بیمای شکر و قند خون بالا، ۳۴ درصد بیماری تنفسی و ۳۱ درصد از بیماری کبد رنج می‌بردند.

کاهش سطح اکسیجن در خون یکی از دلایل عمده‌ی است که از دید متخصصان قلبی سبب شده تا بیماران دارای امراض قلبی بیشتر ازویروس کرونا آسیب ببینند.

 داودهاشیمی متخصص قلب و عروق می‌گوید، یکی از دلایل این که امراض قلبی بیشتر مرگ و میر دارد این است که در امراض قلبی اکسیجن نقش بسیار عمده و اساسی دارد چون وسعت تخریبی کرونا در شش زیاد است دو طرفه سیستم را درگیر میکند و سبب می‌شود تا سطح اکسیجن در خون کاهش پیدا کند که در برخی موارد با دادن اکسیجن هم بالا نمی رود. بنا بر این  چون تبادل اکسیجن در داخل شش‌ها به مشکل دچار می‌شود و کسیه‌های‌هوای تخریب می‌شود، سطح اکسیجن در خون کاهش پیدا میکند که در نتیجه‌ بی نظمی‌های قلبی و عروقی را بوجود می‌آورد.

خصوصا برای افرادی که بیماری شریان‌های کرونری دارند که شامل بیماری های قلب و جهاز دوران خون دارند که ،از اثر این بیماری شریان های قلب (رگ های خون پاک و حامل آکسیجن) باریک می شوند و عضلات قلب از رسیدن خون پاک و آکسیجن کافی محروم می گردد. گاهی برخی نقاط این شریان ها کاملاً مسدود می شود که به سکته قلبی منجر می گردد،

این متخصص قلب و عروق اضافه می‌کند، افراد مبتلا به بیماری های قلب و جهاز دوران خون باید بسیار محتاط باشند، زیرا یک ویروس یا هر بیماری عفونی می تواند برای شان پیامد بسیار ناگوار داشته باشد، زیرا محدودیت عملکرد بدن سبب می شود که همچو افراد به شدت آسیب پذیر باشند.

 به گفته‌ی مسوولان وزارت صحت عامه حدود ۲۰ درصد از بستر‌های شفاخانه‌های کووید-۱۹ در کشور برای زنان اختصاص داده شده است.

معاون سخنگوی وزارت صحت می‌گوید، در مجموع برای تمام شفاخانه‌های کووید-۱۹ در کشور ۳۰۰۰ تخت اختصاص داده شده است که از این میان ۶۰۰ بستر مربوط خانم‌ها است.

آمارها نشان می‌دهد که مردان بیشتر از زنان قربانی ویروس کرونا می‌شوند. این تفاوت ابتدا در چین مشاهده شد، از میان قربانیان این بیماری ۲.۸ درصد آن مردان و ۱.۷ درصد زنان بودند. یافته‌ها در ایتالیا نیز تکرار شد؛ به گونه‌یی که ۷.۲ درصد قربانیان این بیماری مردان و ۴.۱ درصد آنان زنان بوده‌اند. در افغانستان نیز آمار مبتلایان و قربانیان مرد در تناسب به زنان بیشتر است طوری که تا اکنون بیش از۱۸ درصد قربانیان این بیماری زنان و  بیش از ۸۱. درصد مردان بودند.

اکنون پرسش این است که چرا مردان بیشتر از زنان مبتلا  به ویروس کرونا می‌شوند؟ هر چند دانشمندان تا کنون نتوانسته‌اند پاسخ دقیقی برای این پرسش ارایه کنند، اما متخصصان بخش انتانی به این باور اند که تفاوت‌های ژنتیکی، فعالیت بهتر نیروی دفاعی بدن زنان و حضور کم در اجتماع از دلایلی است که سبب شده تا زنان نسبت به مردان کمتر درخطر ابتلای کرونا قرار گیرند.

محمد ابراهیم بسیم مسؤل بخش انتانی شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید، در کنار حضور کمتر زنان در اجتماع، سیستم ایمنی بدن زنان نسبت به مردان در برابر حملۀ ویروس‌ها واکنش بیشتری نشان می‌دهند. به این معنی که سیستم ایمنی بدن زنان به صورت کلی سریع‌تر اقدام به زدودن ویروس می‌کند و گسترش ویروس در فرد مبتلا را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، عدم واکنش سریع سیستم ایمنی بدن مردان در برابر ویروس ممکن است یکی از دلایلی باشد که آمار مبتلایان مردان مبتلا به کووید ۱۹ را بالا برده است.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail