کمیته‌ی دادخواهی ولایت هرات، به هدف حمایت از شفافیت و حساب‌دهی از بودجه‌ی کرونا برای شهروندان، با برگزاری نشست خبری خواهان وضاحت مصرف این بودجه از سوی اداره‌ی محلی شد.

اعضای کمیته‌ دادخواهی ولایتی می‌گویند، باید زمینه پاسخ‌گویی و حساب‌دهی برای مردم بیشتر فراهم شود.

 جواد عمید، عضو کمیته‌ی دادخواهی ولایتی می‌گوید، ابهاماتی که در مجراهای مصرف بودجه‌ی کرونا وجود دارد، باید از سوی حکومت واضح شود.

وی می‌افزاید، این دادخواهی براساس شکایت رسیده از سوی شهروندان راه‌اندازی شده است.

 «مردم می‌گویند، کم‌کاری‌ها و نبود امکانات کافی در مراکز صحی را دیده اند، از این‌رو خواهان شفاف‌سازی بودجه کرونا هستند.»

مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید، مسئولان باید شفاف‌سازی کنند و از «تک تک افغانی افغانی» که در بخش‌های مختلف به مصرف رسیده است حساب داده شود.

آقای حدید در ادامه می‌افزاید« این پول، پول خون مردم است و هرکس که سوءاستفاده کرده، جنایت‌کار تلقی می‌شود.»

در همین حال فرشته یعقوبی عضو دیگر کمیته دادخواهی می‌گوید، پول زیادی به‌خاطر مبارزه با ویروس کرونا به هرات آمد، اما گره‌ی از مشکلات مردم باز نشد، شماری زیادی به دلیل این‌که امکانات کافی صحی وجود نداشت عزیزان شان را قربانی دادند.

وی در ادامه می‌افزاید، بحران مدیریت شیوع ویروس کرونا در هرات نشان می‌دهد که شفافیتی در مصرف بودجه کرونا وجود ندارد و دولت پاسخ‌گو نبوده و نیست.

اعضای کمیته‌ی دادخواهی ولایتی می‌خواهند تا هئیتی حقیقت‌یاب تشکیل شود و حقایق را با مردم شریک سازد.

این در حالیست که مسئولان در اداره‌ی محلی هرات می‌گویند، تامین شفافیت یک اصل اساسی است.

جیلانی فرهاد سخن‌گوی والی هرات می‌گوید، هئیتی از مرکز به منظور شفاف‌سازی از مصرف بودجه کرونا مرکز به هرات آمده است و به گونه‌ی همه جانبه مصرف بودجه کرونا بررسی می‌شود.

سخن‌گوی والی هرات می‌افزاید، هدایت ریاست جمهوری والی هرات این بوده است که نباید این پول حیف ومیل شود و حین زمان شفافیت تامین شود.

دادخواهی‌ها برای شفاف‌سازی مصرف بودجه‌ی کرونا در حالی مطرح می‌شود که به تازه‌گی والی هرات اعلام کرد که از ۴۰۰ میلیون بودجه‌ی کرونا در هرات، ۲۲۳ میلیون آن مصرف شده است.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail