دو سال از ایجاد نهاد جوانان خردورز در هرات می‌گذرد این نهاد با عضویت ۸۰۰ جوان در حوزه‌های مختلف به ویژه برابری اجتماعی و جنسیتی فعالیت دارد. برای بحث بیشتر پیرامون فعالیت‌های این نهاد، خبرگزاری بانوان افغانستان، با حلیمه پژواک مسئول نهاد جوانان خردورز گفت‌وگویی را انجام داده است که در ادامه می‌خوانی.

پرسش: فعالیت‌های نهاد جوانان خردورز  بیشتر در کدام حوزه‌هاست؟

پاسخ: فعالیت‌های ما در سال ۱۳۹۷ به هدف مشارکت زنان در پروسه‌های اجتماعی و ملی و هم‌چنان تأمین عدالت اجتماعی با ایجاد یک نهاد مدنی، آغاز شده اند.

پرسش: با پرداختن به این مسائل، دست‌آوردهای‌تان در این زمینه‌ها چه بوده است؟

پاسخ: با برگزاری صنوف آگاهی‌دهی و کارگاه‌ها در مورد جای‌گاه زنان و چگونه‌گی نیرومند شدن این قشر، توانستیم میکانیزم‌های ساختاری را در مکان‌های دور دست تدارک ببینیم و نتیجه مؤثری از آن بدست بی‌آوریم.

پرسش: از دید شما، چه عاملی سبب شده است تا جوانان نتوانند به اهداف شان برسند؟

پاسخ: عدم توجه حکومت به قشر جوانان و خصوصا بانوان و ارزش ندادن به اصل شایسته سالاری در نظام افغانستان، باعث شده است تا جوانان با داشتن تخصص و تجارب زیاد، نتوانند وارد بازار کار شوند تا از این طریق بتوانند آرزوهای‌شان را بدست بی‌آورند. بل‌که در عوض، این وضعیت باعث شده است تا تعدادی از جوانان و بانوان به نحوی دست به کارهای غیرمشروع نیز بزنند.

پرسش: چه چیزی مانع رشد و توسعه‌ی جوانان می‌شود؟

پاسخ: فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از جمله عواملی استند که به نحوی مانع رشد و توسعه‌ی بانوان در افغانستان شده اند.

پرسش: فضای هرات را برای زنان و فعالیت‌های شان چگونه ارزیابی کرده اید؟

پاسخ: مرکز هرات، جای مناسب‌تری برای زنان است. در این نقطه از شهر، زنان می‌توانند راحت‌تر ایده‌ها و اندیشه‌های‌شان را عملی کنند و بصورت مستقیم وارد جامعه شوند. در مواردی هم در مرکز شهر، زنان بیش‌تر مورد حمایت و پشتیبانی مردم قرار می‌گیرند. اما با تأسف، در اکثر شهرستان‌های هرات، قضیه از این قرار نیست. در این مناطق، زنان با محدودیت‌های بی‌شماری روبرو اند و موجودیت فضای بسته باعث شده است تا آن‌ها حتی از حقوق اولیه‌ی خود نیز آگاهی نداشته باشند.

پرسش: در کنار کارهای مدنی، آیا فعالیت‌های سیاسی نیز داشته اید؟

پاسخ: تمرکز فعالیت‌های ما، بیش‌تر بر روی مسائل مدنی و اجتماعی است. به‌دلیل درهم و برهم بودن بازار سیاست، کم‌تر خواستیم به فعالیت‌های سیاسی دست بزنیم.

پرسش: وضعیت زنان  را در هرات چگونه می‌بینید؟

پاسخ: در این شکی نیست که افکار و اندیشه‌های جامعه‌مان بسته است و به زنان منحیث یک برده‌ی مرد و خانم خانه دیده می‌شود. خوشبختانه زنان در هرات، یک قوت خوب و منسجم دارند و فعالیت‌های اجتماعی و مدنی‌مان همواره باعث آگاهی دهی در مورد جای‌گاه زنان و متوجه‌ساختن افرادی که به نحوی زنان را از دریچه منفی می‌دیدند، شدیم و خوشبختانه تعداد این افراد در حال کم شدن است. زنان هرات در دوره‌ی رشد فکری خویش قرار دارند ولی از سوی دیگر حکومت به نحوی نمی‌خواهد زنان رشد کنند و از داشته‌ها و ظرفیت‌های‌شان استقاده نمایند.

پرسش: به نظر شما، چطور ممکن است تا چالش‌های مربوط به زنان کاهش یابد؟

پاسخ: برای حل چالش‌های مربوط به زنان، باید زنان مورد حمایت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از سوی دولت قرار بگیرند تا بتوانند به راحتی برنامه‌ها و اندیشه‌های شان را عملی کنند.

پرسش: در عرصه‌ی فعالیت‌های‌تان، چه دست‌آوردهایی داشته اید؟

پاسخ: دست‌آوردهای ما در قسمت حفظ و توسعه‌ی جای‌گاه زنان در جامعه‌ی هرات است. ما در این زمینه، تا حدودی توانستیم تا مؤفقانه عمل کنیم و به تعدادی از اهداف از پیش‌تعیین‌شده‌ی خود دست بیابیم.

پرسش: به‌عنوان پرسش آخر، از دید شما راه‌کار مناسب برای تغییر وضعیت زنان چیست؟

پاسخ: راه برون‌رفت از چالش‌های مربوط به زنان این است تا همانطوری که در مرکز شهرها و شهرستان‌های نزدیک، آگاهی‌دهی‌ها در ارتباط به حقوق و جایگاه افراد و اشخاص بخصوص حقوق و جای‌گاه زنان صورت گرفته است، در شهرستان‌های دور دست نیز این برنامه‌ها عملی شوند و قوانینی که از سوی دولت برای زنان وضع شده است – سهم زنان در ادارات دولتی –  تطبیق گردد. اندیشه‌های بسته و ذهنیت‌های تاریک باید با نشست‌ها و سیمینارهای مختلف اصلاح بشوند تا ما بتوانیم به یک جامعه‌ای پویا و عاری از تعصب دست‌رسی داشته باشیم. بصورت عموم آن‌چه بیش‌تر از هر چیز دیگری ما را ضربه زده است، فقر علمی‌ست که برای مبارزه با این فقر و بالابردن سطح آگاهی و دانش افراد باید برنامه‌هایی از سوی دولت روی دست گرفته شود.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail