در هفته‌ی محیط زیست قرار داریم و خواستیم تا در مورد چگونگی بهبود محیط زیست و تاثیرات منفی و مثبت شیوع ویروس کرونا در حفاظت از محیط زیست با خلیل‌احمد جمشیدی، مدیر عمومی نظارت و تفتیش ریاست حفاظت از محیط زیست گفت‌گویی داشته باشیم.

پرسش: در رابطه با تلاش‌های اداره‌ی حفاظت از محیط زیست جهت بهبود وضعیت محیط زیست برای مان بگویید.

پاسخ: این اداره در همکاری با رسانه‌ها و منابر، از ضررهای پراکندگی زباله‌ها و عدم حفاظت از محیط زیست پیام‌هایی را برای مردم رسانده است. هم‌اکنون بیشترین صدمه را بی‌توجهی مردم به محیط زیست می‌زند، شهرداری هم مشکلاتی دارد. تیم رضاکاران محیط زیست را در دانشگاه هرات داریم و بیرون از دانشگاه هرات داریم که برای حفاظت از محیط زیست کار می‌کنند.

پرسش: بیش از چهار ماه از سال مالی می‌گذرد، در این مدت برای بهبود محیط زیست چه کرده اید؟

پاسخ: با توجه به اوضاع حساس و این که شیوع ویروس کرونا بسیاری از کارها را تحت شعاع قرار داد و رخصتی اداره‌ها در این هنگام نیز سکتگی در طرح‌ها و پلان‌های اداره‌ها ایجاد کرد. با وجود آن هم آلودگی هوا به حداقل رسید و سیستم تصفیه‌ی فاضلاب قل‌اردوی ظفر بررسی شد.

پرسش: چه چالش‌هایی عمده‌یی سد راه کار اداره‌ی حفاظت از محیط زیست قرار دارد؟

پاسخ: تراکم نفوس یکی از چالش‌های عمده سد راه حفاظت از محیط زیست است، فعالیت اصناف مختلف در داخل شهر از دیگر چالش‌های سد راه این اداره است. سوخت فوصیلی در ولایت هرات که به پیمانه‌ی زیاد وجود دارد باعث آلودگی هوا می‌شود نیز برای این اداره مشکل ساز بوده است.

پرسش: شیوع ویروس کرونا برای شما چه مشکلات تازه‌یی به وجود آورده است؟

پاسخ: از یک بعد پیدایش ویروس کرونا به محیط زیست کمک کرد، از تردد وسایل نقلیه کم شد شد، فعالیت‌ حمام‌ها و استفاده از سوخته‌های فوصیلی تقریبا به صفر رسید و این برای محیط زیست مفید است. اما از سوی دیگر استفاده از ماسک و دست‌کش‌های یک‌بار مصرف و این که مردم رعایت نمی‌کنند و مطابق به اصول بهداشتی کار نمی‌کنند و ماسک استفاده شده را به جای زباله‌دانی در روی سرک‌ها و جاده‌ها می‌اندازند و کودکان خیابانی آن‌ها را جمع کرده و سبب انتقال این ویروس و هم‌چنان آلودگی محیط زیست می‌شود.

پرسش: سطل‌های زباله‌دانی که در سطح شهر از سوی شهرداری نصب شده بود، می‌یبنیم که یا از سوی کسبه‌کاران بلا استفاده شده و یا هم مردم زباله‌ها را به جای داخل سطل‌ها در اطراف آن می‌ریزند، این مسئله چقدر برای شما مشکل‌ساز شده است؟

پاسخ: جابجایی سطل‌های زباله‌ مطابق با طرزالعملی که اداره‌ی محیط زیست به اداره‌ی شهرداری داده بود صورت نگرفته است و در کنار آن ضعف فرهنگی مردم نیز سبب شده است تا این سطل‌های زباله، آن‌چنان که باید استفاده نشده است.

پرسش: وجود افراد مبتلا به مواد مخدر در سطح شهر و این که این افراد عامل پراکندگی زباله‌ها در سطح شهر اند، چقدر برای شما مشکل‌ساز است؟

پاسخ: معتادان باید جمع‌آوری شوند چون این افراد با پراکنده کردن زباله‌ها برای یافتن اشیای مورد نیاز شان و تولید زباله‌ و آلودگی از سوی خود معتادان تهدیدی برای محیط زیست است. تنها راه بیرون رفت از این چالش، انتقال معتادان به مراکز ترک اعتیاد و مدیریت زباله‌های شهری است، سکتور خصوصی باید در این قسمت سهم بگیرند و مراکز بازیافت زباله را تاسیس کنند. هم‌اکنون نحوه‌ی جمع‌آوری و دفع زباله‌ها غیر معیاری است.

سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail