بادغیس از جمله ولایت‌های است که همه‌ساله، در ثبت خشونت علیه زنان، آمار بلندبالایی دارد. در دو روز گذشته، دختری ۱۷ ساله و یک زن کارمند امنیت ملی در این ولایت با ضرب گلوله کشته شدند.

نجلا زمانی، دادستان منع خشونت علیه زنان در ولایت بادغیس می‌گوید، در تازه‌ترین مورد، دختری ۱۷ ساله در ولایت بادغیس به ضرب گلوله کشته شده است. به گفته‌ی خانم زمانی پدر و برادر این دختر به عنوان مظنون گرفتار شده اند اما هنوز مشخص نیست که این قضیه، قتل و یا خودکشی بوده است.

خانم زمانی از افزایش خشونت‌های خانوادگی در بادغیس پس از شیوع ویروس کرونا سخن می‌گوید.

فعالان حقوق زن نیز افزایش قتل‌های ناموسی در این ولایت را نگران‌کننده عنوان می‌کنند.

فرشته حیدری، فعال حقوق زن، می‌گوید، قضایای خشونت در برابر زنان نگران‌کننده است و هنوز هم خشونت‌های خانگی از زنان قربانی می‌گیرد.

مسوولان در اداره‌ی امور زنان این ولایت از دسترسی کم زنان متضرر از خشونت، به این اداره و نهادهای قضایی به دلیل قرنطین شهر و شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی می‌کنند.

راحله نادری رییس اداره‌ی امور زنان این ولایت می‌گوید، خشونت‌های فجیح صورت‌گرفته علیه زنان در این چند روز اخیر مایه‌ی نگرانی این اداره و فعالان حقوق زن شده است.

به گفته‌ی خانم نادری، پس از تطبیق قرنطین در شهر و خانه‌نشین شدن شماری از مردان، زنان متضرر از خشونت‌ نمی‌توانند به نهادهای عدلی و قضایی و یا نهادهای حامی حقوق زنان مراجعه ‌کنند.

خانم نادری می‌افزاید، در گذشته نیز ناامنی‌ها سبب دسترسی کم زنان به نهادهای عدلی و قضایی بود.

خانم نادری می‌افزاید، در نتیجه‌ی جلسه‌ی کمیته‌ی منع خشونت علیه زنان، قرار شده است، تا نهادهای امنیتی در تامین امنیت این ولایت بیشتر بکوشند تا زنان بتوانند در صورت روبرو شدن با خشونت‌های خانگی، دادخواهی کنند.

هم‌چنان قرار شده است تا اداره‌ی امور زنان این ولایت برنامه‌های آگاهی دهی خود را در رابطه به حقوق زنان بیشتر سازد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail