گروه کاری حفاظت از افراد ملکی ولایت هرات، در نشست خبری، با نشر اعلامیه‌ای از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، خواهان آتش‌بس در روز‌های عید و توقف کشتن غیر نظامیان شدند.

برقراری آتش‌بس در کشور در روزهای عید، دست کشیدن از کُشتار غیرنظامیان، آغاز سریع گفت‌وگو‌های صلح میان افغانان و محکوم کردن جنایات مرگ‌بار اخیر در کشور، از نکات کلیدی اعلامیه‌ای گروه کاری حافظت از افراد ملکی در هرات است.

گروه کاری حفاظت از افراد ملکی ولایت هرات، از دادگاه بین‌المللی خواهان پیگیری مرتکبین جنایت‌های بشری جنگ افغانستان هستند.

سید اشرف سادات، عضو گروه کاری حفاظت از افراد ملکی می‌گوید، هدف از ایجاد این گروه، دادخواهی برای پایان جنگ و خشونت در افغانستان است.

وی می‌افزاید، در دو ماه پسین، شدت جنگ در افغانستان زیاد شده است که این وضعیت نگران‌کننده است.

آقای سادات می‌گوید، تداوم جنگ در افغانستان امیدواری به پروسه صلح را ضرب صفر می‌سازد.

در همین حال اعضای این گروه، از دادگاه بین المللی لاهه می‌خواهند تا عاملان جنایات محاکمه شوند.

غلام فاروق راسب، یکی دیگر از اعضای این گروه می‌گوید، دادگاه بین المللی لاهه  باید ناقضان حقوق بشر و افرادی که عامل خشونت و جنایت در افغانستان هستند را مورد بازپرس قرار دهد.

وی می‌افزاید، به طرف‌های درگیری از سوی جامعه جهانی باید فشار وارد شود تا حداقل در روزهای عید آتش‌بس کنند.

آقای راسب می‌گوید، خشونت در افغانستان قابل قبول نیست.

فاطمه فراهی عضو دیگر این گروه، می گوید، در شرایط کنونی ویروس کرونا زندگی مردم را تهدید می‌کند، گروه‌های مخالف نباید مانع انتقال تجهیزات پزشکی، به شهرستان‌ها و روستا‌ها شوند.

او در ادامه می‌گوید، مردم بیش‌ترین آسیب را از خشونت‌ها می‌بینند و گروه‌های درگیر نباید با کشتن مردم برای پیروز شدن در پروسه صلح امتیاز‌گیری کنند.

وی می‌افزاید خشونت و جنگ راه درستی برای امتیاز گیری نیست.

اعضای گروه کاری حفاظت از افراد ملکی ازسازمان ملل و جامعه‌ی جهانی می‌خواهند تا طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان را مجبور به رعایت مواد توافق‌نامه صلح کنند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail