رئیس صحت عامه‌ی هرات در نشست خبری امروز، از تدارکات جدید برای مراقبت‌های ویژه(ایزولیشن) از بیماران احتمالی در شفاخانه‌های ۹ شهرستان هرات خبر داد.
به گفته‌ی عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه‌ی هرات، این تدارکات شامل چپرکت‌، پایه‌های سیرم و لوازم مربوط به بسترها می‌شود که در جوار مراکز صحی موجود آماده می‌شود.
آقای تمنا هم‌چنان افزود، طرحی برای بیش از هزار  بستر به ریاست‌جمهوری فرستاده شده که در صورت منظوری، تعداد بسترها زیاد می‌شود.
به گفته‌ی اقای تمنا، “نظر به طرح سابق، شش‌صد بستر در شهر آماده شده، صد بستر در شفاخانه‌ی جدید آماده می‌شود و  یک‌صد و ۸۰ بستر نیز برای شهرستان‌ها آماده می‌شود که در واقع این شهرستان‌ها محل ارجاع برای بقیه‌ی شهرستان‌ها است.”
رییس اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌افزاید، پس از منظوری طرح جدید از سوی ریاست‌جمهوری، بسترها در شهرستان‌ها نیز افزایش خواهد یافت.
آقای تمنا می‌افزاید، افغانستان نیز چون دیگر کشورها با کمبود امکانات مواجه است.
آقای تمنا در این نشست خبری هم‌چنان از وضعیت زندانیان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید، برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا، یک‌تعداد از زندانیان آزاد شدند و پیشنهاد ریاست صحت برای پیش‌گیری از فاجعه در زندان‌ها این است که افراد تازه به زندان فرستاده نشوند و اگر قرار شد فرستاده شوند، ۱۵ روز قبل از ورود به زندان، در مکانی جدا قرنطین باشند.
شهرستان‌های  شامل اوبه، شیندند، رباط‌سنگی، گلران، پشتون‌زرغون، کهسان و زنده‌جان می‌شود.
این در حالیست که شماری دیگر از مسوولان در اداره‌ی صحت عامه از تدابیر جهت پیش‌گیری از ابتلای معتادان به ویروس کرونا، خبر می‌دهند.
محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه می‌گوید، برای ۷صد معتاد در سطح هرات تدابیر پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا گرفته شده است.
وی می‌افزاید، برای مجموع ۱۴ میلیون که اداره‌ی محلی هرات اشاره کرده بود، تدارکات تکمیل شده و یک‌صد و ده معتاد هم‌اکنون بستر هستند.
به گفته‌ی آقای کبیر، مکانی که برای نگهداری افراد مبتلا به مواد مخدر در نظر گرفته شده شفاخانه‌ی سرجنگل شهرستان گذره است.
این در حالیست که آمار مبتلایان به کرونا ویروس در هرات به ۳۱۷ تن رسیده است که از این میان ۱۳ تن بهبود یافته و پنج تن وفات کرده اند.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail