والی جدید هرات دیروز، رسماً به کارش آغاز کرد. سید عبدالوحید قتالی، در شرایطی به کارش آغاز می‌کند که هرات در وضعیت بحران ویروس کرونا بسر می‌برد. سوای از این وضعیت، زنان در هرات زندگی مملو ازچالش و پرحاشیه‌ای دارند. درد زنان هرات یکی دوتا نیست. زنان در این ولایت، هیچ‌گاه شاهد تغییر بنیادی نبودند. چنان‌که نقش‌شان نه در قدرت برجسته بوده نه در سیاست. از میان بیش از ۶۰ اداره‌ی کلیدی در هرات، رهبریت دو تا سه اداره به زنان داده شده است. با آمدن هر والی جدید، همواره وعده وعیدهای فراوانی به زنان داده شده است که هیچ‌یک آن جنبه عملی به خود نگرفته است و اکثر آن از مرز شعار فراتر نرفته. با گذشت هر روز به علاوه که تحولی در زندگی زنان رخ نداده است بل؛ چالش‌هایی تازه‌ به زندگی زنان افزوده شده است. این‌که در آغازین روزهای کاری والی جدید، زنان هرات، چه نگرانی و خواسته‌های دارند که آقای قتالی به‌عنوان والی هرات، باید به آن بیشتر توجه کند، در این نوشته به آن پرداخته شده است.

نگرانی از گفت‌وگوهای صلح، رشد افراطیت، افزایش خشونت، حضور کم‌رنگ زنان در بست‌های کلیدی اداره‌های دولتی و افزایش خشونت در برابر خبرنگار زن چالش‌های است که بر زندگی زنان در ولایت هرات، سایه افگنده است. اما این چالش‌ها به گونه‌ای با زندگی زنان هرات عجین شده است که با گذشت هر روز زندگی زنان را تاریک‌تر می‌سازد. خیلی‌ها به این باوراند که کارهای زیربنایی برای بهبود وضعیت زندگی زنان در این ولایت انجام نشده است به همین دلیل این چالش‌ها همچنان دوامدار و پابرجاست.

بادرنظرداشت، چالش‌ها فراراه زنان هرات، انتظار می‌رود آقای قتالی والی جدید هرات، روی این موارد بیشتر توجه کند. انجام کارهای زیربنایی برای زنان، افزایش حضور زنان در سطوح رهبری، حمایت زنان در بخش‌های نظامی و سپردن حداقل معاونت‌های برخی اداره‌های دولتی برای زنان، شریک ساختن زنان در تصمیم­‌گیری­‌های بزرگ ولایتی، برابری جنسیتی در سطوح تصمیم‌گیری‌های بزرگ ولایتی.

زنان در هرات وضعیت ایده‌آلی ندارند؛ چه زنانی که در خانه اند و چه زنانی که شاغل هستند.

اکثر زنانی‌که در اداره‌های دولتی کار می‌کنند، مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. از والی هرات توقع می‌رود به این غایله نقطه پایان بگذارد.

نیاز است آقای قتالی، دست‌آوردها و فعالیت‌های زنان را در نظر گرفته و برای افزایش این دست‌آوردها گام‌های مهم و بنیادی بردارد. هرات قطب اقتصادی افغانستان است. درهرات علاوه بر مردان، زنان نیز گام‌های نوپایی را در راستای اقتصاد وتجارت برداشته اند؛ اما همواره‌ شاهد سقوط تجارت‌های خرد و کلان زنان بازرگان بوده‌ایم.  برای رشد تجارت زنان، باید والی هرات، زنان را از حاشیه فعالیت‌های اقتصادی به متن بیاورد. نیاز است که زنان بازرگان در جذب کمک‌های دولت، بانک‌جهانی، دونرها یاری شوند؛ تا بتوانند تجارت و تولیداتی که دارند را به شکل معیاری تولید و وارد بازارهای ملی و بین‌المللی کنند.

در ادامه آنچه که باید به عنوان یک نکته‌ی عطف به آن توجه شود، وضعیت نابهنجار زنان خبرنگار در ولایت هرات است.

متاسفانه در این سال‌ها شرایط برای خبرنگاران زن آنقدر بی رحمانه بوده است که این قشر نتوانسته است از فرصت‌های برابر و قانونی خویش استفاده کند. زیرا صرف نظر از تلاش‌های کوچکی که برخی از مسئولان برای تحقق خواسته‌های بانوان خبرنگار انجام داده اند، هنوز هم محدودیت‌ها و نگاه‌های تبعیض آمیز اداره‌ها و مسئولان دولتی در برابر زنان خبرنگار، فرصت نفس کشیدن را از آن‌ها گرفته است. در سالی که گذشت شمار زیادی از زنان خبرنگار مجبور به ترک وظیفه شدند. عده‌ای هم تهدید شدند. انتظار‌ها این است که آقای قتالی والی جدید هرات، در نخستین گام برای تحقق وعده‌های خویش در مورد زنان هرات، نشستی ویژه‌ای را با این قشر داشته باشد و پس از دریافت فهرستی از تقاضاهای قانونی بانوان خبرنگار، با ایجاد یک سازوکار سنجیده شده و منظم برای فراهم سازی شرایط قانونی کاری گام بردارند.

انتظار می‌رود که والی جدید هرات به این موارد به عنوان پیشنهاد حاصل از دیدگاه‌‌های زنان هرات توجه کند. والی هرات می‌تواند به بزرگ­‌ترین خواسته‌­های زنان هرات توجه کند. آقای قتالی فرصت خوبی دارد تا از سنت شعار عبور کند، با پشتیبانی زنان هرات از خود کارنامه درخشان رقم زند.

ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail