وحشت ابتلا به ویروس کرونا تقریبا همه‌ی شهر هرات را فراگرفته، همه‌جا سخن از چگونه‌گی رعایت بهداشت و تدابیر وقایوی در برابر این ویروس مهلک است، اما زندان زنانه‌ی هرات ظاهرا تنها مکانی‌ست که بجز لغو ملاقات‌ها تا کنون هیچ تدابیری جهت وقایه‌ی زندانیان از ویروس کرونا در نظر گرفته نشده است.

شماری از زندانیان زن در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری بانوان افغانستان می‌گویند، پس از شیوع ویروس کرونا در هرات، تنها کاری که در زندان صورت گرفته، لغو ملاقات‌ها بوده است.

به گفته‌ی این زندانیان، این کار به جای نتیجه‌ی مثبت نتیجه‌ی منفی در پی خواهد داشت، زیرا با لغو ملاقات‌ها هرگونه دسترسی آنان به مواد بهداشتی و غذای صحی نیز قطع شده است.

پروانه (نام مستعار) یک‌تن از این زندانیان زن می‌گوید، “حالا که ملاقاتی‌ها بند شده، هر کس پولی داشته باشه، به‌خود مواد شوینده و غذای خوب می‌گیره، هرکس نداشته باشه، هیچ.”

به گفته‌ی پروانه، وضعیت بهداشتی در زندان اسف‌بار است و هیچ‌گونه توجهی در این بخش نمی‌شود.

سارا (نام مستعار) نیز از وضعیت بهداشتی موجود در زندان شکایت دارد.

او می‌گوید، در حدود سی زن، از یک سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند در حالیکه این مکان حتی در یک هفته نیز صفاکاری و ضدعفونی نمی‌شود.

او می‌افزاید مواد شوینده و بهداشتی به قدر کافی برای همه‌ی زندانیان در زندان فراهم نیست و این، امکان ابتلا به ویروس کرونا را در میان زندانیان افزایش می‌دهد.

فرزانه (نام مستعار) نیز می‌گوید با وجود این‌که چندین بار از نهادهای حمایوی زندانیان خواستار کمک شده است، تا کنون مواد بهداشتی مورد نیاز زندانیان تامین نشده است.

او می‌افزاید، در این روز و شب‌ها که نیاز است تا با خوردن غذاهای مقوی ایمنی‌ بدن خود را بالا ببریم، در قروانه‌ (غذای زندانیان) هیچ تغییری نیامده است.

مسوولان در اداره‌ی محلی اما می‌گویند، وضعیت زندانیان بررسی شده و کمک‌های مورد نیاز به آن‌ها می‌رسد.

مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی ولایت هرات می‌گوید، دیروز در راس هیاتی از زندان هرات دیدن کرده و قرار است صلیب سرخ‌ مواد بهداشتی را برای زندانیان تامین کند.

او هم‌چنان می‌افزاید، در زندان هرات ۱۰ بستر برای مبتلایان احتمالی این مرض در نظر گرفته شده است که سه بستر آن ویژه‌ی زنان است.

در همین حال مسوولان در اداره‌ی صحت عامه نیز از تلاش‌ها جهت بهبود وضعیت زندانیان سخن می‌گویند.

خالد احدی، رییس بررسی از تطبیق قوانین صحی وزارت صحت عامه می‌گوید، قرار است به‌زودی سیستم اسکریننگ (غربال‌گیری) در زندان فعال شود تا کسانی که مبتلا به این ویروس نیستند بتوانند با زندانیان ملاقات داشته باشند.

وی هم‌چنان می‌افزاید، برنامه‌ی آموزش بهداشت فردی و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا به‌زودی در زندان فعال می‌شود.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail