شرکت «افگیمستان» در سال ۲۰۱۹ در هرات ایجاد شد و چهارده دختر در آن مصروف ساخت و تولید بازی‌های کامپیوتری هستند. سوسن فرند، مسوول این گروه بازی‌ساز می‌گوید، با ساخت‌ بازی‌ها توسط این گروه، افغانستان در بازار‌ جهانی بازی‌های کامپیوتری در آینده‌ی نزدیک حرفی برای گفتن خواهد داشت.

خبرگزاری بانوان افغانستان برای معرفی و بحث پیرامون فعالیت‌های این گروه با خانم فرند، گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

معرفی

سوسن فرند، در سال ۱۳۷۶ در هرات تولد شدم دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی زبان و اذبیات آلمانی از دانشگاه هرات هستم.

چطور شد که یک دانش‌آموخته‌ زبان و ادبیات آلمانی به مدیریت یک تیمی که در قسمت ساختن بازی‌ها فعالیت می‌کند، روی آورد؟

از دیدگاه من مدیریت یک هنر است و هر کس در این بخش می‌تواند دارای هنر باشد. این هنر با تمامی رشته‌ها در ارتباط است وهمه باید در مورد این موضوع مهم بدانند. زمانی‌که ایده‌ی ساختن تیم «افگیمستان» طرح شد، من علاقه‌مندی شدید به‌خاطر کسب عضویت در این تیم داشتم و دوست داشتم به‌عنوان یک فرد مؤثر در تیمی که اکثریت دختران هستند و قرار است که کار خلاقانه‌ای را انجام دهند و از طرفی هم باعث رشد یک فرهنگ در جامعه‌ی سنتی افغانستان شوند، داشته باشم.

آیا پیوستن شما به  گروه بازی‌سازی یک علاقه بود، استعداد بود و یا شرایط موجب آن شد؟

بزرگ‌ترین دلیل پیوستن من به این گروه، شرایط بود. اما به مرور زمان، وقتی‌که وارد این تیم شدم و زیبایی‌هایی که این هنر (بازی‌سازی) دارد، را دیدم حالا ساختن بازی به یکی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌های من تبدیل شده است.

در مورد شرکت «افگیمستان» بیشتر بگویید؟

هدف از ایجاد این تیم، کمک به رشد فرهنگ افغانستان بوده است. در کنار آن تلاش این تیم همیشه این بوده است تا در شخصیت‌های بازی را زن استفاده کنند. دلیل انتخاب شخصیت‌های زن در بازی‌ها، بیشتر برمی‌گردد به دیدگاه‌های بی‌اساسی که در جامعه‌ی سنتی ما در مورد زنان وجود دارد. در این اجتماع، حقوق اولیه اکثریت بانوان به آن‌ها داده نشده است، چه برسد به این‌که به آن‌ها اجازه‌ی انجام فعالیت‌ها بزرگ‌تر از جمله سهم داشتن در اجتماع، رانندگی و سایر کارهایی که انجام دادن آن‌ها جنسیت را نمی‌شناسند، داده شود. در آخرین بازی که از سوی دختران این تیم بنام «غوندی‌پیما» ساخته شده است، در آن از شخصیت  بازی یک خانم بخاطر رانندگی وسیله نقلیه‌ای که در آن بازی درنظر گرفته شده، استفاده شده است و پیام آن این است که بانوان برابر با مردان می‌توانند در تمامی امور اجتماعی از جمله رانندگی، سهیم باشند.

استفاده از کاراکتر بانو در این بازی و بازی‌های بعدی که قرار است تیم شما بسازند، چه پیامی برای خود بانوان خواهد داشت؟

ما با حداقل کاری که می‌توانیم بکنیم، تلاش می‌کنیم تا برای بانوان پیامی را انتقال دهیم که آن‌ها از یک استعداد بالایی برخوردار هستند و می‌توانند در تمام عرصه‌ها، اثرگذاری مفیدی داشته باشند. آن‌ها باید برای بدست آوردن این حقوق خود تلاش کنند و هرگز جنسیت را ملاکی برای انجام فعالیت‌ها ندانند.

فعالیت کردن بانوان در قسمت تکنالوژی، یک موضوع تازه‌ای‌ست در افغانستان و این تازه بودن بدون شک مشکلات و چالش‌های زیادی را هم سرراه این افراد قرار داده است. از دید شما این چالش‌های چه است؟

جامعه‌ی ستی و مردسالاری، از جمله مسائل مهمی‌ست که نه تنها در تیم ما بلکه در تمامی تیم‌هایی که دختران در آن‌ها فعالیت دارند، بعنوان چالش تلقی می‌شوند. اما تلاش ما همیشه این بوده است که هیچ‌گاهی به این مسائل سر تسلیم خم نکنیم و بجای آن تلاش کنیم تا با دختران دنیا رقابت کنیم و برای آن‌ها ثابت بسازیم که دختران افغانستان از یک استعداد خارق‌العاده‌ای برخوردار هستند و می‌توانند خیلی خیلی عالی در دنیا بدرخشند.

در یکی از مصاحبه‌های تان گفته بودید که سهم افغانستان در ساختن بازی‌ها در رده‌های جهانی صفر است. شما و تیم تان برای اینکه بتوانید سهم افغانستان را در این رده‌بندی‌ها بالا ببرید، چه برنامه‌هایی دارید؟

بدون شک بزرگ‌ترین هدف ما ثبت جایگاه افغانستان در رده‌بندی‌های جهانی‌ست که با حمایت دولت و افزایش انگیزه خود، ما از سخت‌ترین تلاش خود برای انجام این خدمت برای افغانستان، دریغ نخواهیم کرد.

چه اهدافی را برای آینده‌تان دارید؟

ساختن بازی‌های متعدد، رشد کیفیت کاری و حضور داشتن در صحنه‌های جهانی، از جمله اهداف تیم افگیمستان است که نه تنها من، بلکه تمامی افراد این تیم از هیچ نوع تلاشی دریغ نمی‌کنند. در کنار آن، می‌خواهم در رشته‌ای که تحصیل کرده‌ام بیشتر کار کنم تا بتوانم در آن قسمت نیز مؤفقیت‌های بی‌شماری را برای خود رقم بزنم.

ترتیب کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail