به مناسبت چهاردهم فبروری روز جهانی قیام یک بلیونی بر ضد خشونت علیه زنان، شماری از زنان هرات، گرد هم آمدند و از این روز تجلیل کردند.

این گردهمایی که از  سوی شبکه‌ی زنان افغان در هرات برگزار شد، شماری از فعالان حقوق زن، دانشجویان فعالان رسانه‌ای  و فعالان مدنی در آن شرکت داشتند.

مسوولان شبکه‌ی زنان افغان ، از افزایش هشت درصدی خشونت بر زنان، ابراز نگرانی کرده خواهان توجه دولت به وضعیت زنان شدند.

حلیمه سلیمی، مسوول شبکه‌ی زنان افغان در هرات می‌گوید، در یک سال پسین، فجیح‌ترین نوع خشونت‌ها بر زنان صورت گرفته است.

مسوول شبکه‌ی زنان افغان در ادامه می‌افزید، در هفت ماه پسین بیش از دوهزار قضیه‌ی خشونت بر زنان، در کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت شده است. از این آمار چنین پیداست که وضعیت زنان در افغانستان نگران‌کننده است.

از سویی شماری از زنان به این باور‌اند که تغییر وضعیت زنان وابسته به حمایت مستقیم دولت است.

فاطمه فراهی، فعال حقوق زن به این باور است، که دولت تاکنون آنگونه که باید، برای تغییر و بهبود وضعیت زنان عمل نکرده است.

به باور خانم فراهی، برای مهار آمار خشونت و برای پیشرفت زنان در عرصه‌های مختلف، دولت باید به گونه‌ی مستقیم وارد عرصه‌ی عمل شود.

در همین حال برخی دیگر  به این باوراند که زنان باید برای تغییر و بهبود وضعیت‌شان، باید منسجم شوند.

فرشته ابراهیم‌خیل، دانشجو می‌گوید، برای تاثیرگذاری چنین برنامه‌ها و حمایت از زنان نیاز است تا چنین گردهمایی به گونه‌ی گسترده برگزار شود و زنان با شرکت گسترده در چنین گردهمایی صدای شان  را بر علیه وضعیت موجود بلند کنند.

در این گردهمایی زنان با نشر اعلامیه‌ای با ابراز نگرانی، از افزایش آمار خشونت بر زنان خواهانثبت وپیگیری قضایای آزار واذیت جنسی در محل کار، نهاد های آموزشی، اماکن عمومی وسایر مکان‌های که این پدیده اتفاق می‌افتد و تطبیق هر چه بهتر قانون  منع خشونت علیه زنان شدند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail