تبعیض جنسیتی در رسانه‌های کندهار، دست‌کم گرفتن توانایی‌های زنان و دیدگاه سنتی نسبت به کار زنان خبرنگار از جمله عمده‌ترین چالش‌های زنان خبرنگار در ولایت کندهارعنوان می‌شود. پیرامون این موضوعات خبرگزاری بانوان افغانستان با عایشه عزیزی، خبرنگار یکی از رادیو‌های محلی در کندهار، گفت‌وگویی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

نخست در مورد پیشنه‌ی فعالیت تان در حوزه‌ی کار روزنامه‌نگاری صحبت کنید؟

بیش از چهار سال است که در کندهار در رسانه‌های صوتی و نوشتاری فعالیت دارم و دقیقا کارم  را به‌عنوان گزارشگر در یکی از رادیو‌های محلی کندهار زمانی‌که دانش‌آموز صنف دهم مکتب بودم آغاز کردم و اکنون دانشجوی رشته‌ی ژورنالیزم در دانشگاه کندهارهستم.

پزسش: در این مدت بیشتر در کدام‌ بخش‌ها فعالیت کردید؟

پاسخ: من تجربه‌ی تهیه‌کننده‌گی، مترجمی و گزارشگری دارم و تلاش می‌کنم تا در تمام بخش‌ها تجربه کسب کنم.

پرسش: از وضعیت زنان خبرنگار در ولایت کندهار برای مان بگویید؟

 پاسخ: وضعیت زنان خبرنگار در کندهار را با روایت این جمله آغاز می‌کنم «در مصاحبه‌ام عکس‌ام را نشر نکنید می‌خواهم مصوون بمانم.» این جمله‌ی من برای شما بود وقتی برای مصاحبه از من در خواست کردید. این بیانگروضعیت من و سایر زنان خبرنگار در کندهار است. از گذشته‌ها علاقه‌مندی زنان به کار خبرنگاری زیاد بوده اما گاهی هم شرایط مناسب برای فعالیت زنان خبرنگار در کندهار مساعد نشده است. خبرنگاران زیادی به شوق و علاقه آغاز به کار می‌کنند پس از دو یا سه ماه مجبور می‌شوند، به دلیل جو سنتی حاکم در جامعه‌ی کندهار وظیفه‌ی خود را ترک کنند.

پرسش: به چالش‌های زنان خبرنگار در کندهار اشاره کردید در این مورد بیشتر بگویید؟

پاسخ: مشکلات زنان خبرنگار در کندهار نسبت به سایر زنان خبرنگار در دیگر ولایات بیشتراست. با گذشت چند سال از نظام جدید، هنوزهم دیدگاه مردم نسبت به کار زنان تغییر نکرده است. بیشتر مردم کارکردن زن در رسانه را  نمی‌پذیرند و مخالفت می‌کنند. به علاه‌ی این، مشکلات امنیتی نیز گیریبا‌ن‌گیر زنان خبرنگار در کندهار است. بیشتر زنان خبرنگار به دلیل تهدیدات امنیتی کار شان را ترک کرده اند. و یکی از دیگر مشکلات زنان خبرنگار در کندهار وجود تبعیض جنسیتی در رسانه‌ها است. رسانه‌ها تنها برنامه‌های تفریحی را به زنان می‌دهند و احساس می‌کنند زنان در دیگر بخش‌ها توانایی ندارند و همچنان معاش زنان نسبت به مردان به مراتب کم‌تر است.

پرسش: با درنظرداشت چالش‌های که شما به آن اشاره کردید، حضور زنان در رسانه‌های کندهار چگونه است؟

پاسخ: در کندهار زنان زیادی دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی ژورنالیزم هستند؛ اما هیچ یک از این زنان  در رسانه کار نمی‌کنند، چون مسوولان رسانه‌ها اجرای برنامه‌های تفریحی را به زنان داده میدهند. همچنان بیشتر رسانه‌ها به  مواردی که در قراردادها ذکر می‌شود پای‌بند نیستند.

 پرسش: از نابسامانی‌ها و چالش گفتید دوست دارم در مورد اهداف و برنامه‌های‌تان نیز بگویید؟

پاسخ: هدف اصلی‌ام این است که می‌خواهم به همه ثابت کنم که خبرنگاری فقط مختص به مردان نیست . یک زن هم می‌توانند خیلی خوب‌تر و بهتر از مرد رسالت‌اش را در این رشته انجام دهد.می‌خواهم دیدگاه عموم را مبنی بر اینکه خبرنگاری خلاف اررش‌های دینی و اسلامی است را تغییر دهم و  برای شان ثابت کنم در کنار حفظ تمام ارزش‌ها زنان بهترین‌ کارها را می‌توانند انجام دهند.

پرسش: در پایان از کی چه می‌خواهی؟

پاسخ: از دولت می‌خواهم برای بهبود وضعیت زنان توجه کند و هم‌چنان در ولایت‌های که وضعیت زنان نامناسب است برای رشد و ظرفیت‌سازی آنان برنامه‌های روی دست گیرد. در کنار این به زنانی‌که کار رسانه‌ای می‌کنند برای حل چالش‌های آنان برنامه‌های را عملی کند.

مصاحبه کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail