“همه‌ی انسان‌ها باید برای پیشرفت زندگی خود کار کنند، کار زن و مرد نمی‌شناسد” این‌ها گوشه‌یی از حرف‌های عاطفه احساس، دانش‌جوی سال دوم دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی در یکی از دانشگاه‌های خصوصی هرات است. او برای تامین مخارج دانشگاهی‌اش کریدت می‌فروشد، برای صحبت بیشتر در این مورد با وی گفت‌گویی داریم که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: کار فروش کریدت گوشی همراه را از چه زمانی آغاز کردید؟

پاسخ: سه سال پیش مکتب را تمام کردم، چون برای راه‌یافتن به دانشگاه خصوصی پول کافی نداشتم، برای تامین مخارج دانشگاه‌ام، شروع به کار فروش کریدت کردم. فرزند پنجم خانواده هستم و پدرم چون تمام عمر اش را کرده است، نمی‌تواند کار کند.

پرسش: این ایده چگونه به ذهن تان رسید؟

پاسخ: دلیل این کارم این بود که من پول زیادی برای ایجاد یک تجارت بزرگ نداشتم و به همین سبب آغاز کردم به خرید و فروش این کریدت. چون من مجبور به تامین مخارج تحصیلی ام هستم.

پرسش: چگونه این روند را آغاز کریدت، با توجه به شرایط سنتی هرات، آغاز این کار مشکل نبود؟

پاسخ: من برای این کار، به همه‌ی شعبه‌های دفاتر دولتی و خصوصی سر زدم، در مورد کارم توضیح دادم و شماره‌ام را برای شان دادم، تا در صورت درخواست کریدت در ۲۴ ساعت شبانه‌روز به من تماس بگیرند.

پرسش: پول حاصل از فروش کریدت را چگونه جمع‌آوری می‌کنید؟

پاسخ: می‌روم دم درب دفاتر و مووسسه‌هایی که کریدت فروختم و پول حاصل از فروش کردیت را می‌گیرم البته این کار برای من هزینه هم دارد اما چون سیستم پرداخت آنلاین در بسیاری از موارد ممکن نیست، این روش را انتخاب کرده ام.

پرسش: استقبال مردم از کار شما چگونه بوده است؟

پاسخ: تعداد زیادی از مردم از کار من استقبال کردند، برخی هم هستند که به جای تشویق، تمسخر می‌کنند. به‌هر حال آن‌ها و طرز فکر شان برایم مهم نیستند، چون من برای خودم کار می‌کنم، از دیدگاه من هر کسی اول باید برای خودش کار کند و بعد برای جامعه.

پرسش: برای اولین‌بار از چقدر سرمایه آغاز کردید؟

پاسخ: از یک‌هزار افغانی آغاز کردم و اکنون سرمایه‌یی در حدود ۴۰ هزار افغانی دارم. از هر صد افغانی کریدت، ۵ تا ۶ افغانی فایده می‌کنم.

پرسش: برنامه‌ی شما در آینده چیست؟

پاسخ: من دوست دارم در آینده، بتوانم تجارت پیشه‌یی خوب باشم. از فساد و رشوت بیزارم و به همین دلیل دوست ندارم تا اصلاح وضعیت کنونی، کاری دولتی داشته باشم.

ترتیب: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail