یک سال از ایجاد نخستین مرکز تجارتی زنان در ولایت بادغیس می‌گذرد، این روز‌ها اما این مرکز، در آستانه‌ی رکود اقتصادی قرار دارد و از میان ۵۷ دکان آن تنها ۱۰ دکان فعالیت‌شان افتان‌و خیزان جریان دارد.

مسوولان مرکز تجارتی زنان در بادغیس از عدم سرمایه‌گذاری بانوان بازرگان در این مرکز نگران اند و هشدار می‌دهند در صورت عدم رسیدگی به مشکلات آنان این مرکز بسته خواهد شد

عطیبه توخی، مسوول مرکز تجارتی زنان در ولایت بادغیس می‌گوید، زنان در رشد تجارت نقش بسزایی دارند. در اوایل فعالیت زنان بازرگان در این مرکز خوب بود اما به مرور زمان کم‌رنگ شد.

مسوول این مرکز تجارتی همچنان می‌افزاید، آنان با مشکلات اقتصادی روبرو‌اند اگر به این مشکلات رسیده گی نشود این مرکز بسته خواهدشد.

با این حال زنانی که در این مرکز مشغول تجارت‌اند می‌گویند، زنان باید دوشادوش مردان کار کنند تا مشکلات اقتصادی گریبان‌گیر شان نشود.

این زنان بازرگان می‌افزایند از مشغول شدن به تجارت حس خوبی دارند وشاهد پیشرفت وآسایش در زنده گی شان هستند. آنان از دیگر بانوان می خواهند به پاه برخیزند وکارکنند.

زنان بازرگان اما از عدم زمینه‌ی رشد تجارت در این مرکز نگران اند.

آنان می‌گویند، بارها این مشکلات را به مسوولان در اداره‌ی وولایت  بادغیس و اداره‌ی امور زنان این ولایت در میان گذاشتند اما تاکنون هیچ نوع همکاری با آنان صورت نگرفته است.

این در حالیست  که مسوولان در اداره‌ی امور زنان بادغیس می‌گویند، آنان برای رفع چالش‌های این مرکز در جستجوی راه حل‌های مناسب هستند.

راحله نادری، رییس اداره‌ی امور زنان ولایت بادغیس می‌گوید، در قسمت قرضه گرفتن از بانک جهت سرمایه‌گذاری برای زنان بازرگان مرکز تجارتی زنان در بادغیس، تلاش‌های زیادی صورت گرفته است اما تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

رییس اداره‌ی امور زنان بادغیس در ادامه می‌افزاید، آنان در تلاش یافتن راه‌کار مناسب برای رفع مشکلات این مرکز تجارتی هستند.

با این حال مسوولان در اداره‌ی ولایت بادغیس از تلاش‌ها برای نجات از رکود اقتصادی مرکز تجارتی زنان خبر می‌دهند.

عبدالغفور ملک‌زی، والی بادغیس می‌گوید، چندی پیش در ملاقاتی که با ریس جمهور داشت. مشکلات مرکز تجارتی زنان را با رییس جمهور در میان گذاشت.

والی بادغیس در ادامه می‌افزاید، در تلاش جذب حمایت‌ کننده‌گان برای حمایت از زنان بازرگان است.

او اطمینان می‌دهد که تا ختم سال ۱۳۹۸مشکل اقتصادی بانوان بازرگان ولایت بادغیس حل خواهد شد.

مرکز تجارتی زنان یک سال پیش، توسط رییس جمهور افغانستان به منظور رشد تجارت زنان در ولایت بادغیس گشایش یافت.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail