زیبا خلاق، از زمانی‌که کودکی بیش نبود رویای بازرگان شدن را در سر می‌پروراند. او برای تحقق این رویا پس از ختم مکتب، وارد دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه هرات شد و در سال نخست دانشگاه با سرمایه یک هزار افغانی تجارت کوچکی را راه‌اندازی کرد و اکنون یکی از زنان بازرگان هرات است. خبرگزاری بانوان افغانستان برای معرفی بیشتر، با او گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

آغاز تجارت تان به چه زمانی بر می‌گردد؟

زیبا: یک سال پیش تصمیم گرفتم تا تجارتی را آغاز کنم، با اینکه سرمایه‌ای نداشتم اما با هزار افغانی که در دست داشتم رفتم مواد لازم شرینی را خریدم، ابتدا یک بسته کیک آماده کردم و با گذشت هر روز  با مقداری پولی که مفاد می‌کردم تولیدات‌ام زیادتر شد و اکنون با گذشت یک سال سرمایه‌ام از یک هزار افغانی به صد‌هزار رسیده است.

اشاره کردید کارخانه‌ی تولید شیرینی دارید بیشتر چه نوع شیرینی‌های را تولید می‌کنید؟

زیبا: بیشتر تولیدات ما، کیک و کلوچه‌ است و در مناسبت‌های چون عید و سال نو انواع مختلف شیرینی‌ها را تولید می‌کنیم.

چه کسی با شما در این کارخانه همکار است؟

زیبا: در آغاز تنها کار می‌کردم اما اکنون دو خانم دیگر نیز با من کار می‌کنند و در کل سه خانم با همکاری یکدیگر کارخانه را پیش می‌بریم.

با چه چالش‌های مواجه هستید؟

زیبا: آغاز هر کاری طبیعتآ با چالش‌های زیادی همراه است، چالشی که امروز من با آن مواجه هستم عدم حمایت مردم از تولیدات داخلی است، متاسفانه مردم ما به تولیدات داخلی اهمیت نمی‌دهند، در حالیکه شبرینی‌های تولید داخلی از کیفیت بالای برخوردار است اما مردم حاضر نیستند بخرند.

در این راه حمایت کی را با خود دارید؟

زیبا: در قسمت تجارت دوست دارم مستقل عمل کنم و بیشتر از زنان بازرگان مشهور جهان الگو برداری می‌کنم. تلاشم این است که به پای خود ایستاد شوم و به کسی متکی نباشم.

چه آرزو و برنامه‌ی برای آینده دارید؟

زیبا: در آینده تصمیم‌ دارم که یکی از زنان موفق بازرگان جهان شوم و برای رسیدن به این هدف‌ام تلاش‌هایم همچنان ادامه دارد.

در پایان از کی چه می‌خواهی؟

زیبا: از مردم می‌خواهم از تولیدات داخلی استفاده کنند و با استفاده از تولیدات داخلی به رشد  اقتصاد کشور و به پیشرفت زنان بازرگان کمک کنند.

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail