ولایت دایکندی، امسال با ثبت ۱۳۹ قضیه‌ی خشونت در برابر زنان، در کنار ولایاتی قرار گرفته است که آمار خشونت در برابر زنان در آن رو به افزایش است.

مسوولان در ریاست امور زنان این ولایت، از افزایش ۱۴ مورد خشونت در برابر زنان نسبت به سال گذشته، در ۹ ماه نخست سال جاری سخن می‌گویند.

بی‌نظیر جعفری مدیر حقوق ریاست امور زنان ولایت دایکندی می‌گوید، در ۹ ماه نخست سال جاری در دایکندی، ۱۳۹ مورد خشونت در برابر زنان ثبت شده است که این آمار در زمان مشابه در سال گذشته به ۱۲۵ مورد می‌رسید.

وی، خودکفایی اقتصادی زنان را یکی از عوامل کاهش خشونت در برابر زنان می‌داند.

او می‌افزاید، تلاش‌ها جهت بهبود وضعیت اقتصادی زنان و ایجاد فرصت‌های شغلی بانوان جریان دارد.

فعالان حقوق زن، اما دلیل افزایش خشونت در برابر زنان را دسترسی کم زنان در شهرستان‌های این ولایت، به اداره‌ی امور زنان و نهادهای عدلی قضایی عنوان می‌کنند.

لیلا حسینی، مسوول انجمن زنان پیشگام در این ولایت، فقراقتصادی، سطح پایین آگاهی جامعه، رسم و رواج‌های ناپسند و ازدواج‌های زیر سن و اجباری را از عمده‌ترین دلایل افزایش خشونت در برابر زنان عنوان می‌کند.

او می‌افزاید، باید برای کاهش خشونت‌ها در برابر زنان در سطح ولایت‌ها و کشور، کمپاین‌های منع خشونت به گونه‌ی جدی‌تر راه‌اندازی شود.

مرضیه همدرد آمر جندر ولایت دایکندی، نبود نمایندگی ریاست امور زنان در شهرستان‌ها، نبود دادستان‌های زن، کمبود بودجه، نبود محکمه‌ی اختصاصی و نبود محکمه اختصاصی فامیلی از چالش‌هایی می‌داند که سبب افزایش خشونت‌ها در برابر زنان شده است.

وی هم‌چنان از تلاش‌های این اداره‌ برای بهبود وضعیت زنان خبر داد.

خانم همدرد هم‌چنان افزود، برای بهبود وضعیت زنان، در جریان سال جاری، ۱۷۵ زن با تخفیف ویژه به نهادهای آموزشی و تحصیلی معرفی شدند و ۵۰ زن متضرر از خشونت به خانه‌ی امن معرفی شدند.

وی می‌افزاید، جهت کاهش خشونت‌ها باید دسترسی زنان به نهادهای عدلی- قضایی در شهرستان بیشتر شود و کمپاین‌های منع خشونت در برابر زنان در حومه‌های شهر نیز برگزار شود.

این در حالیست که با وجود تلاش‌ها جهت بهبود وضعیت زنان در افغانستان، آمار نشان‌دهنده‌ی افزایش خشونت‌ها در برابر زنان است. به گونه‌یی که تنها در حوزه‌ی غرب افغانستان در نه ماه نخست سال جاری، نزدیک به دوهزار مورد خشونت در برابر زنان ثبت شده است.

گزارشگر: سیمین

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail