همه ساله اداره‌ی امور زنان هرات، به مناسبت ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان برنامه‌های را برای تجلیل از این روز و مبارزه با خشونت علیه زنان دارد، اما با آن هم هرات همه ساله با ثبت بیش‌ترین رقم خشونت‌ها در برابر زنان، همواره در صدر لیست ولایاتی است که آمار خشونت علیه زنان در آن رو به افزایش است. برنامه‌های اداره‌ی امور زنان برای کاهش خشونت و تجلیل از ۲۵ نوامبر چیست؟ برای پاسخ این پرسش و پرسش‌های دیگر، خبرگزاری بانوان افغانستان با انیسه سروری، رییس اداره‌ی امور زنان هرات، گفت‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: اداره‌ی امور زنان هرات از ۲۵ نوامبر  چگونه تجلیل می‌کند؟

پاسخ: اداره‌ی امور زنان هرات از آغاز سال برنامه‌هایی را جهت کاهش خشونت علیه زنان عملی کرده تاست، اما بیشتر این برنامه‌ها در۲۵ نوامبر تطبیق و اجرا خواهد شد. امسال اداره‌‌ی امور زنان هرات، با راه‌اندازی برنامه‌های آگاهی‌دهی برای دانش‌آموزان، چاپ و نصب شعار‌ها در سطح شهر، چهار برنامه‌ی آگاهی‌دهی برای دانش‌آموزان شهرستان‌ها، برنامه‌ی آگاهی‌دهی از قانون منع خشونت در سطح شهر و شهرستان، راه اندازی برنامه‌های روان درمان رایگان، رونمایی از سه تحقیق در ارتباط به وضعیت زنان هرات، برگزاری نمایشگاه‌هایی در ارتباط به ترویج محبت به جای خشونت و هفته‌ی رایگان روان درمانی برای زنان از ۲۵ نوامبر تجلیل و با خشونت علیه زنان مبارزه خواهد کرد.

پرسش: چندی پیش آمار خشونت‌های ثبت شده از سوی دادستانی کل افغانستان اعلام شد، پس از کابل هرات، در افزایش خشونت علیه زنان در جایگاه دوم قرار داشت چرا با وجود عملی شدن این همه  برنامه آمار خشونت هم‌چنان بالا است؟

پاسخ: اگر واقع‌بینانه به این موضوع دیده شود، وضعیت زنان در حال بهبودی است. امروزه حضور زنان در بست‌های کلیدی اداره‌های دولتی افزایش یافته، بیش از ۲۰۰ زن بازرگان در هرات فعالیت دارد، دستاورد‌های زنان در همه‌ی بخش از جمله  ورزش، تحصیل و تکنالوژی از دید همه پنهان نیست و دلیل این همه تغییر بدون شک برنامه‌های است که اداره‌ی‌ امور زنان طی چند سال عملی کرده است.

پرسش: بیشتر چه نوع خشونت‌های بر زنان هرات اعمال می‌شود؟

پاسخ: بیشتر خشونت‌های که در اداره‌ی امور زنان به ثبت رسیده است قضایای لت‌وکوب و اقدام به خودکشی است.

پرسش: عمده‌ترین عوامل خشونت در برابر زنان در هرات چیست؟

پاسخ: خشونت در هرات به یک عرف بدل شده است و عرف خلق کننده‌ای خشونت است و از سال‌ها به اینسو عرف مولد خشونت‌ها بوده است.

پرسش: سرچشمه‌ی تمام خشونت‌ها را عرف عنوان کردید برای از میان برداشتن عرف‌های که مولد خشونت است چه برنامه‌ای دارید؟

پاسخ: در کمپاین شانزده روزه که همه ساله به مناسبت ۲۵ نوامبر از سوی اداره‌ی امور زنان برگزار می‌شود، در مورد عرف‌های ناپسند به مردم آگاهی‌ داده‌ می‌شود و همچنان در نمایشگاه‌های که در ۲۵ نوامبر برگزار می‌شود عرف‌های ناپسند نمایش داده می‌شود و جایگزینی برای این عرف‌ها پیشنهاد می‌شود و همچنان از طریق نمایشنامه‌ها عواقب عرف‌های ناپسند را به صورت زنده و از طریق رسانه‌ها نمایش داده می‌شود.

پرسش: برنامه‌های دراز مدت، اداره‌ی امور زنان هرات، برای کاهش خشونت علیه زنان چیست؟

پاسخ: از آنجایی‌که اداره‌ی امور زنان، یک اداره‌ای پالیسی‌ساز است. به همین منظور، روی پالیسی‌های جدید کار می‌کنیم از این پس توجه این اداره به زنان شهرستان‌های ناامن است تا با تطبیق برنامه‌های خود بتوانیم روی ظرفیت زنان شهرستان‌های ناامن کار کنیم. همچنان برنامه‌هایی در خصوص کاهش خشونت و افزایش حضور زنان در اداره‌های دولتی داریم.

ترتیب: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail