در چند سال پسین زنان، در گوشه و کنار افغانستان سعی بر این دارند تا چالش‌ها و توانایی‌های خود را  به گونه‌های مختلف انعکاس دهند، شکیبا صحرایی نیز می‌کوشد تا واقعیت‌های زندگی زنان افغانستانی را به وسیله‌ی هنر نقاشی بازتاب دهد. خبرگزاری بانوان افغانستان، برای معرفی و بحث پیرامون فعالیت‌های خانم صحرایی با او گفت‌‌وگویی را ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید.

پرسش: پیشینه‌ی فعالیت تان در دنیای هنر به چه زمانی بر می‌گردد؟

پاسخ: در سال ۱۳۹۰ه.ش پس از اینکه مکتب را به پایان رساندم وارد انستیتوت استاد کمال‌الدین بهزاد شدم، از آن زمان تاکنون این هنر را ادامه می‌دهم.

پرسش: شروع هر کاری با یک هدف همراه است، شکیبا در دنیای هنر چه هدفی را دنبال می‌کند؟

پاسخ: در دنیای هنر سه هدف اساسی را دنبال می‌کنم، اول: بازتاب و انعکاس توانایی‌های زنان، دوم: انعکاس واقعیت زندگی زنان و سوم: بازتاب مشکلات زنان و در نهایت هدف کلی‌ام بازتاب وضعیت زنان افغانستانی و به‌ویژه توانایی زنان به وسیله‌ی هنر نقاشی است.

پرسش: چرا می‌خواهید توانایی زنان را انعکاس دهید؟

پاسخ: مدام  مشکلات زنان به گونه‌های مختلف انعکاس داده شده است و کم‌تر کسانی هستند که توانایی‌های زنان بازتاب داده‌اند به همین دلیل می‌خواهم بیشتر روی انعکاس توانایی زنان کار کنم.

پرسش: در کنار هنر نقاشی مصروفیت دیگری هم دارید؟

پاسخ: بله در کنار هنر، دانشجویی سال چهارم رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی هستم.

پرسش: هنر و حقوق دو رشته‌ی کاملا متفاوت است، شما چه رابطه‌ای بین این دو یافتید؟

پاسخ: حقوق را پس از ختم تحصیلات‌ام در هنر نقاشی آغاز کردم چون با خواندن این رشته می‌توانم به گونه‌‌ی اساسی مشکلات زنان را درک کنم و جنبه‌های مختلف زندگی زنان را در اجتماع بدانم از این رو رابطه‌ی خیلی نزدیکی را بین هنر نقاشی و رشته‌ی حقوق و علوم سیاسی یافتم.

پرسش: چند اثر دارید؟

پاسخ: بیش از ۵۰ اثر دارم که وضعیت زنان در آن انعکاس داده شده است.

پرسش: تاکنون نمایشگاهی هم برگزار کردید؟

پاسخ: تاکنون دو  نمایشگاه برگزار کردم که در نمایشگاه دوم که همین حدود یک ماه پیش ماه برگزار شد حدود ۳۰ اثر را به نمایش گذاشتم.

پرسش: استقبال از نمایشگاه‌های تان چگونه بود؟

پاسخ: از هر دو نمایشگاه به‌ویژه نمایشگاه دوم استقبال بازدیدکنندگان به حدی زیاد بود که انتظارش را نداشتم و در کنار استقبال، تشویق و حمایت‌ جوانان از آثارم برایم برای ادامه‌ی کار انرژی زیادی بخشید.

پرسش: در پایان در مورد برنامه‌های آینده تان بگویید؟

پاسخ: راه‌ام را همین‌گونه ادامه می‌دهم و سعی دارم تا در آینده نمایشگاه‌های را در سطح ولایات و بیرون از کشور نیز برگزار کنم.

ترتیب کننده: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail