در یکی دو ماه پسین نمایشگاه‌های زیادی از جمله نمایشگاه‌های لباس و نقاشی از سوی زنان بازرگان و هنرمند در هرات برگزار شد. این روزها شهروندان هرات شاهد برگزاری نخستین نمایشگاه وسایل تزیینی و دکوری از سوی یک بانو هستند؛ این بانوی طراح، می‌گوید، استقبال از این نمایشگاه بی‌پیشنه و به دور از انتظار بوده است.

“روز دیزاین” نام کارگاه‌ای است که سهیلا عنبری دو سال پیش آن را ایجاد کرد او حاصل دو سال تلاش‌اش را در نمایشگاهی به نمایش گذاشت.

در این نمایشگاه لوازم مختلف و متفاوتی دکوری ساخته‌ی دست خانم عنبری به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال شهروندان هرات به ویژه زنان قرار گرفت.

این بانوی طراح می‌گوید، برای ساخت این وسایل از ابزار‌ها و موادی استفاده کرده است که در طبیعت به صورت فراوان وجود دارد.

خانم عنبری می‌گوید، این نمایشگاه را به گونه‌ی آزمایشی و برای دانستن سلیقه‌ها و تقاضای بازار برگزار کرده است و پس از استقبال زیاد تصمیم دارد تا نمایشگاه‌های بیشتری را در آینده‌ی نزدیک برگزار کند.

در همین حال بازدیدکنندگان، این نمایشگاه متفاوت و پار در به نمایش گذاشتن ساخته‌های دستی زنان می‌دانند.

مژگان صدیقی، یکی از بازدیدکنندگان می‌گوید، به طور نمایشگاه‌ها به گونه‌ی کلیشه‌ای برگزار می‌شود نیاز است تا مطابق به نیازهای جامعه نمایشگاه برگزار شود.

از سویی به شماری از زنان برگزاری چنین نمایشگاه‌ها اعتماد  و باور را به فروشندگان نزد مشتریان ایجاد می‌کند و سبب توسعه و پیشرفت زنانی می‌شود که از این طریق کسب درامد می‌کنند.

مرسل یکی دیگر از بازدیدکنندگان این نمایشگاه می‌گوید، بازدید و خریداری از چنین نمایشگاه‌ها سبب ایجاد انگیزه برای زنانی می‌شود که قصد دارند کاری را آغاز کنند اما امیدی به پیشرفت آن ندارند.

او در ادامه می‌افزاید، زنان استعداد‌های خارق العاده‌ای دارند اما انگیزه‌ آنان به نمایان کردن استعداد‌های شان کم است و برگزاری چنین نمایشگاه می‌تواند برای انگیزه‌دهی موثر واقع شود.

این در حالیست که در یک سال پسین زنان، به هدف کسب درامد و به نمایش گذاشتن استعداد‌های شان در حوزه‌های مختلف نمایشگاه‌هایی را برگزار کردند.

گزارشگر: ضیاگل عظیمی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail