هشت‌مین دور کنفرانس گفت‌گوهای امنیتی امروز باحضور چهره‌های تاثیرگزار محلی، ملی و جهانی از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان در هرات برگزار شد.
در دو پنل این کنفرانس روی موضوعات گفت‌گوهای صلح، یک اجماع بین نخبگان کشور بر سر هویت دولت، تغییر نظام از جمهوریت به صدارتی و حوزه‌بندی کشور به جای ولایات، بحث شد.
داکتر تیمور شاران معین پالیسی ارگان‌های محل و عضو پنل این کنفرانس گفت، مشکل در ساختار نظام است.
او افزود، برای حل چالش‌های کنونی کشور، باید نظام کنونی از کابل‌محوری بیرون شده و صلاحیت‌ها به ولایات و شهرستان‌ها تقسیم ‌شود.
او پیشنهاد داد که افغانستان به جای ولایات باید به هشت زون تقسیم شود و وزارت‌ها پالیسی‌ساز و نظارت‌کننده باشند تا صلاحیت‌های اجرایی برای ولایات و شهرستان‌ها داده شود.
محی‌الدین مهدی سیاستمدار و نماینده‌ی پیشین مردم بغلان در مجلس نمایندگان، اما دلیل چالش‌های کشور را ناسازگاری‌های سیاسی در نظام افغانستان دانست.


او نیز راه حل چالش‌های کنونی حکومت را در نظام حاکم دانست و افزود، به‌جای وجود ۳۴ ولایت، افغانستان باید به ۸ تا ده ایالت تقسیم شود تا کنترل کشور آسان‌تر شود.
وی افزود، افغانستان کشوری دارای اقوام زیاد است و با این طرح، همه‌ی اقوام خود را مالک کشور می‌دانند.
برخی دیگر از اشتراک‌کنندگان اما تقسیم صلاحیت‌ها را در افغانستان راه‌حل نمی‌دانند.
علی‌احمد عثمانی وزیر پیشین انرژی و آب گفت، تقسیم قدرت در ولایات و شهرستان‌ها، درحالی‌که تخصص لازم و منابع بشری کافی وجود ندارد، درست نیست.
کنفرانس گفت‌گوهای امنیتی هرات همه‌ساله در این شهر برگزار می‌شود که عمده‌ترین مبحث آن آسیب‌شناسی‌ چالش‌های حکومت، چگونگی تامین صلح و ثبات در کشور و نقش کشورهای منطقه و کمک‌کننده در تامین یا اخلال امنیت کشور است.
گزارش‌گر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail