بیش از سه هفته از برگزاری پنجمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گذرد، قرار است بر اساس تقویم انتخاباتی نتایج ابتدایی تا سه روز دیگر در ۲۷ میزان و نتیجه نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام شود همزمان با این شماری از زنان در هرات، نگران رأی شان هستند آنان می‌گویند، زنان در این دوره به امید تغییر  به پای صندوق‌های رأی رفتند.

برخی از زنان می‌گویند، تقلب‌های گسترده‌ در دوره‌های گذشته انتخابات، سبب شده که آنان نگران رأی شان در پنجمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری باشند.

زینب اصغری، یکی ازشهروندان می‌گوید، زنان با وجود مشکلات امنیتی، بازهم به پای صندوق‌های رأی رفتند، به امید اینکه با انتخاب نامزد مناسب، بتوانند تغییراتی را در وضعیت موجود بیاورند.

خانم اصغری در ادامه می‌افزاید، بسیاری از زنان نمی‌خواهند فردی روی کار بیاید که به وعده‌های‌اش  عمل نکند.

درهمین حال شمار دیگری از زنان نگران سرنوشت‌شان پس از اعلان نتایج انتخابات هستند این زنان می‌گویند،  هراس دارند از اینکه مبادا رأی شان دست‌خوش معاملات سیاسی شود.

فرشته رها، فعال مدنی می‌گوید،  زنان نمی خواهند به دوران سیاه طالبان برگردند. به‌همین دلیل در انتخابات ششم میزان اشتراک زنان بیش‌تر از مردان بود.

او در ادامه می‌افزاید، امید واراست کمیسیون مستقل انتخابات بتواند میزان تقلب را درنتیجه انتخابات کاهش دهند. ورای درست وخیالی را از هم جدا کند ویک فرد مناسب به عنوان رییس‌جمهور افغانستان انتخاب شود.

از سویی،  تعدای از زنان می‌گویند، کمیسیون مستقل انتخابات مکلف  است تا جلو حتی تقلب‌های احتمالی را بگیرد تااعتماد مردم به این کمیسیون از بین نرود.

سکینه حسینی، فعال حقوق زن وعضو شورایی ولایتی هرات می‌گوید؛ گمانه‌زنی مبنی بر تقلب در انتخابات ششم میزان سبب شده است که زنان در نگران رأی شان باشند.

خانم حسینی درادامه می‌گوید،  مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات باید نگرانی‌های زنان  را در نظربیگرند. و وظایف شان را به گونه‌ی باید آن انجام دهند.

این در حالیست که مسوولان در کمیسیون حوزوی مستقل انتخابات درهرات می‌گویند، هرگونه معامله با رای زنان را رد می‌کنند و از شفافیت در پروسه‌ی شمارش آرای بیومتریک شده خبر می‌دهند.

داود صدیق زاد، مسوول کمیسیون انتخابات  در حوزه‌ی غرب می‌گوید، زنان نباید نگران رأی شان باشند زیرا  تمام آرای که در دستگاه بیومتریک شده است مدار اعتبار است و هیچ تفکیکی بین رای زن و مرد وجود ندارد.

پنجمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ششم میزان با اشتراک حدود سه میلیون رأی‌دهنده برگزار شد.

گزارشگر: منصوره فرخی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail