“من هنر را برای تصویرسازی رویاهایم برگزیدم، دوست دارم هرآن چیزی را مصور کنم که مرا به آرزوهایم نزدیک‌تر می‌کند.” این‌ها گوشه‌یی از صحبت‌های منیژه سلطانی، نقاش در ولایت هرات است. برای صحبت درمورد چگونگی ارزش‌گزاری به هنر در هرات، با وی گفت‌گویی ترتیب دادم که در ادامه می‌خوانید.

معرفی:

منیژه سلطانی: منیژه سلطانی هستم زاده‌ی شهرستان بهسود ولایت میدان وردک. تحصیلات ابتدایی‌ام را (اول تا صنف هفتم ) در لیسه‌ی عالی گل‌خانه‌ی ولایت کابل خواندم.  آمدن من به هرات، سرنوشت‌ام را به عنوان یک نقاش رقم زد پس از اشتراک در آزمون کانکور در بخش گرافیک دانشکده‌ی هنرهای زیبا راه یافتم و در سال  ۱۳۹۷ از این رشته فارغ شدم.

پرسش: چه شد که هنر را انتخاب کردید؟

منیژه سلطانی: به دلیل شوق و علاقه‌یی که به هنر نقاشی داشتم تصمیم گرفتم که با وجود بی‌مهری‌هایی که نسبت به هنر در افغانستان وجود دارد، این رشته را انتخاب و ادامه دهم. برای همین تلاش زیادی کردم، زحمت زیادی را متقبل شدم و نزد استادان خبره‌ رفتم و این هنر را به خوبی فراگرفتم.

پرسش: دوست دارید از طریق هنر خود چه چیزی را به تصویر بکشید؟

منیژه سلطانی: من هنر را برای تصویرسازی رویاهایم برگزیدم، دوست دارم هرآن چیزی را مصور کنم که مرا به آرزوهایم نزدیک‌تر می‌کند. دوست دارم از طریق این هنر، به مردم بگویم که زندگی ارزش زیستن دارد و ما باید برای بهتر زیستن سرشار از انرژی مثبت باشیم.

پرسش: هنر شما چقدر مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد؟

منیژه سلطانی: هنر اگر فقط برای دیدن و نقد باشد همه استقبال می‌کنند و دوست دارند، اما در قسمت حمایت‌های مادی، استقبال خیلی کمی از هنر نقاشی می‌شود و هنوز هم مردم به ارزش واقعی هنر نقاشی پی نبرده اند. هنوز هم تابلوهای وارداتی صنعتی به هنر نقاشی که کار دست است، در بازار ترجیح داده می‌شود و در قسمت ارزش‌گزاری‌ها، این هنر هیچ‌جایگاهی ندارد.

پرسش: در این برهه‌ی زمانی و با توجه به چالش‌های زنان، فکر می‌کنید، چه کاری می‌توانید از طریق هنر خود برای زنان انجام دهید؟

منیژه سلطانی: ما در برهه‌ی زمانی قرار داریم که متاسفانه کار زنان در هر زمینه‌یی کمتر دیده می‌شود و به همین سبب زنان کمتر از مردان حمایت می‌شوند. من از طریق هنر نقاشی می‌خواهم برای جامعه افغانستان و جهان نشان دهم که زنان نیز اگر بخواهند، می‌توانند کار کنند. می‌خواهم از طریق این هنر به آن زنانی که هنری فوق‌االعاده دارند اما نمی‌خواهند توانایی‌ها خود را استفاده کنند. بگویم که کار شما باارزش است و سعی کنید در همه‌ی فعالیت‌ها سهم بگیرید.

پرسش: به عنوان یک هنرمند، خواست شما از مردم و حکومت چیست؟

منیژه سلطانی: خواست من از مردم و حکومت افغانستان این است که زنان هنوز هم به حمایت‌های بی‌دریغ حکومت نیاز دارند و مردم نیز باید سعی کنند تا اگر راه را برای پیشرفت هرچه بیشتر زنان هموار کرده نمی‌توانند، جلو پای زنانی که برای اظهار وجود در جامعه آمده اند سنگ نیندازند.

مصاحبه کننده: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail