ماه اکتوبر، ماه آگاهی‌دهی در مورد سرطان سینه است، همه ساله، از این ماه، به عنوان ماه آگاهی‌دهی در مورد سرطان سینه پاس داشته می‌شود، این بیماری، سالانه هزاران زن را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشاند. در هرات نیز مسوولان از دوبرابر شدن آمار مبتلایان به سرطان سینه خبر می‌دهند.

فرزانه رسولی، مسوول بخش سایکلوژی در زایشگاه هرات می‌گوید، در سال گذشته ۶۲ مورد سرطان پستان در مرکز تشخیص سرطان پستان زایشگاه هرات ثبت شده بود که این آمار در شش ماه نخست سال روان خورشیدی به ۵۰ مورد می‌رسد.

خانم رسولی عوامل بروز این بیماری را ارثی، دیر ازدواج کردن و باردار نشدن عنوان می‌کند.

به گفته‌ی خانم رسولی، بیشتر زنان در سنین بالای ۴۰ سال به این مرض مبتلا می‌شوند.

او می‌افزاید، در سال جاری ۷۲۶ مورد برای تشخیص مراجعه کردند که از این میان ۵۰ مورد سرطان داشته اند. در سال گذشته اما تعداد مراجعان به ۱۳۳۳ مورد می‌رسید که از این میان، ۶۴ مورد سرطان داشتند.

در ابتدا این مرکز با یک ماشین سنوگرافی شروع به کار کرد و اکنون با دو ماشین سنوگرافی، مموگرافی و سایکلوژی مجهز است اما هنوز هم امکانات تداوی این مرض در شفاخانه‌ی حوزه‌وی هرات وجود ندارد.

شماری از پزشکان اما وجود مرکزی برای تداوی این بیماران را ضروری می‌دانند.

هما نیک‌سیر پزشک زنان و زایمان در هرات می‌گوید، ازدیاد آمار مبتلایان به سرطان پستان نگران‌کننده است و نیاز است تا مرکزی جهت درمان این بیماران ایجاد شود.

مسوولان در اداره‌ی صحت‌عامه اما از ایجاد مرکزی جهت تداوی انواع سرطان‌ها از جمله سرطان پستان خبر می‌دهند.

حکیم تمنا، رییس اداره‌ی صحت عامه‌ی هرات می‌گوید، به زودی مرکزی برای تداوی انواع سرطان در شفاخانه‌ی حوزه‌یی هرات ایجاد خواهد شد که کار آن تا حدی پیش رفته است.

تلاش برای آگاهی‌بخشی در مورد سرطان سینه، نوعی حمایت از سلامت جهانی است، در افغانستان اما تاکنون برنامه‌یی به این مناسبت برگزار نشده است، دیده شود که در ۱۶ روز باقی‌مانده‌ی این ماه، چه برنامه‌هایی برای آگاهی‌دهی، از سوی اداره‌های صحت عامه در کشور برگزار خواهد شد یا خیر؟.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail