سومین دور “نمایشگاه ملی ساخت زنان متشبث افغان” امروز چهارشنبه (۱۷، میزان) با حضور نماینده‌ی وزارت تجارت و صنعت، نمایندگان مردم در شورای ولایتی و زنان متشبث از سوی وزارت تجارت و صنعت در هرات افتتاح شد.

مسوولان هدف از برگزاری این نمایشگاه را توسعه‌ی تشبث زنان افغانستان عنوان می‌کنند.

صمیم نیازی، کارشناس تطبیق پالیسی وزارت تجارت و صنعت می‌گوید، این وزارت امسال برنامه‌های متفاوتی را جهت گسترش تجارت زنان در پیش دارد.

آقای نیازی می‌‌افزاید: «صنعت زنان متشبث صنعتی نوپا است و ما برای این زنان کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌کنیم تا بتوانند مارکت ملی و جهان داشته باشند.»

از سویی هم شماری از شرکت‌کنندگان برگزاری نمایشگاه‌‌ها را جهت بازاریابی و معرفی محصولات شان به مردم، موثر عنوان می‌کنند.

فرشته سادات صادقی، یک‌تن از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه می‌گوید، کمکی که برگزاری نمایشگاه به زنان متشبث می‌کند این است که کار آن‌ها برای بازدیدکنندگان معرفی می‌شود، اما این کافی نیست و حکومت باید توجه بیشتر داشته باشد.

منیژه سلطانی یکی دیگر از شرکت‌کنندگان که آثار نقاشی خود را در این نمایشگاه به معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است، می‌گوید، برگزاری این نمایشگاه‌ها برای هنرمندان کمک‌ می‌کند تا هنر خود را به معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهند تا شاید بازاری برای این هنر پیدا شود.

او از بی‌مهری حکومت و مردم نسبت به هنر نقاشی سخن گفته و می‌افزاید، تابلوهای وارداتی، بازار بهتری نسبت به نقاشی‌ دارد.

مسوولان در ریاست اتاق تجارت و صنعت زنان در حوزه‌ی غرب نیز از تلاش‌های بیشتر برای بهبود بازار زنان متشبث سخن می‌گویند.

مریم جامی‌الاحمدی، رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در حوزه‌ی غرب می‌گوید، تلاش‌ها برای بهبود وضعیت تجارت زنان در شهر و حومه‌های شهر هرات جریان دارد.

برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی و تجاری در حوزه‌ی زنان در هرات در این اواخر به افزایش یافته است، دیده شود که این طرح، چقدر به گسترش تجارت زنان کمک خواهد کرد.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail