شماری از دانشجویان دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه هرات، مکانی را به هدف ترویج فرهنگ کتاب‌‌خوانی در دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی ایجاد کرده‌اند.

“بخوان و بدان” نام مکانی است که دانشجویان این دانشکده می‌توانند کتاب‌های شان را در آنجا برای مطالعه اهدا کنند و دانشجویان دیگر می‌توانند برای مطالعه از آن استفاده کنند.

دیانا جمشیدی، برگزار کننده می‌گوید، هدف از ایجاد این مکان، ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان دانشجویان این دانشکده است.

او می‌گوید، برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر ، همه روزه دانشجویانی که کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند باید برداشت شان را نیز در کتابچه‌ی یاداشت بنویسند تا در نهایت از آن کتابی آماده شود و به چاپ برسد.

با این حال مسوولان این دانشکده می‌گویند، مطالعه را باید به یک فرهنگ تبدیل کرد تا دانشجویان با استفاده از مطالعه، ظرفیت‌های‌شان را بالا ببرند.

نجیب‌الرحمن حدید، رییس دانشکده‌ی ژورنالیزم و ارتباطات جمعی دانشگاه هرات می‌گوید، “بخوان و بدان” مکانی است برای رد‌‌و بدل کردن کتاب‌ها و همچنان برای مبادله جزوه‌های درسی که می‌تواند برای رشد فرهنگ مطالعه در میان دانشجویان تاثیرگذار باشد.

آقای حدید در ادامه می‌گوید،مطالعه نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. متاسفانه دانشجویان علاقه‌ی کم‌تری به مطالعه دارند و ایجاد این مکان به عنوان شروع، می‌تواند یک اقدام موثر باشد زیرا کتاب گمشده‌ی هر دانشجو است و هر دانشجو با کتاب تعریف می‌شود.

در همین حال شماری از استادان این دانشکده نیز می‌گویند، این ابتکار دانشجویان، سبب می‌شود تا افرادی که توانایی خریدن کتاب را ندارند نیز بتوانند کتاب‌های مختلفی را مطالعه کنند.

بصیر احمد دانشیار، استاد دانشگاه می‌گوید، این اقدام سبب می‌شود تا فرهنگ کتاب‌خوانی در میان دانشجویان نهادینه شود و در نهایت سبب ایجاد انگیزه‌‌ برای مطالعه در میان آنان شود.

از سویی شماری از دانشجویان این دانشکده از ایجاد این مکان استقبال می‌کنند.

نادیه عالم‌یار، دانشجو می‌گوید: «مه هر روز یک ساعت بی‌کار هستم و می‌توانم در همین یک ساعت به مطالعه کتاب‌های جالب این قفسه بپردازم.»

و اما شمار دیگری از دانشجویان این دانشکده می‌گویند، بیشتر آنان توانایی خریدن کتاب‌ را ندارند و ایجاد این مکان سبب شده تا آنان به کتاب‌های مختلفی دسترسی داشته باشند.

فاطمه رحیمی، دانشجو می‌گوید، خریدن کتاب پول زیادی می‌خواهد و هیچ‌کدام از دانشجویان توانایی خریدن آن را ندارند و ایجاد این مکان یک فرصت است تا آنان بتوانند کتاب‌های مورد علاقه‌ی شان را مطالعه کنند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail