دیروز ۶ میزان، چهارمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان برگزار شد، برخی از فعالان حقوق زن در حوزه‌ی غرب می‌گویند، ناامنی، بی‌باوری به وعده‌های نامزدان و تقلب‌ در دوره‌های گذشته انتخابات‌، سبب حضور کم‌رنگ مردم و به‌ویژه زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

در همه‌ی دوره‌های انتخابات زنان ۳۰ درصد از رای دهندگان بودند اما در انتخابات ۶ میزان امسال چرا حضور زنان آن‌چنان که باید پررنگ نبود؟ برای پاسخ این پرسش سراغ چند تن از فعالان حقوق زن در حوزه‌ی غرب رفتیم.

سوسن بهبودزاده، فعال حقوق زن می‌گوید، انتخابات امسال در هرات با حضور کم‎‌رنگ زنان برگزار شد. دلیل حضور کم‌رنگ زنان، تقلب‌های گسترده در انتخابات گذشته و بی‌باوری به نامزدان انتخابات بوده است.

شماری از فعالان حقوق زن در حوزه‌‌ی غرب ناامنی را عامل عمده حضور کم‌رنگ زنان در پروسه انتخابات عنوان می‌کنند.

گل پیدا منش، فعال حقوق زن می‌گوید، در ولایت غور به دلیل ناامنی و حملات طالبان در برخی از مناطق این ولایت حضور زنان در انتخابات کم‌رنگ بوده و بیشتر سایت‌ها بسته بوده است.

او در ادامه می‌گوید: «قریه قطوس، یکی از مناطقی بود که مورد حملات گسترده‌ی گروه طالبان قرار گرفت و هیچ فردی جرات نکرد که به انتخابات شرکت کند»

نه تنها در ولایت غور بلکه در ولایت فراه نیز زنان به دلیل ناامنی نتوانستند از حق شهروندی شان استفاده کنند و به پای صندوق‌های رأی‌دهی بروند.

پروین طوفان، فعال حقوق زن می‌گوید، در انتخابات امسال به دلیل ناامنی‌ها حضور زنان در ولایت فراه نیز کم‌رنگ بود.

 «قریه قورچی، دیروز مورد حملات گروه‌های مخالف قرار گرفت و همین موضوع سبب شد تا بیشتر مردم از ترس به پای صندوق‌های رای‌دهی نروند.»

و اما به گفته‌ی گروهی از فعالان حقوق زن در برخی از ولایت‌های حوزه‌ی غرب، زنان به دلیل تقلب‌های گسترده در انتخابات پارلمانی، در انتخابات امسال حضور کم‌رنگ داشته اند.

نظیفه وکیلی، فعال حقوق زن می‌گوید، ولایت نیمروز نسبت به سایر ولایت‌ها از امنیت بهتری در روز انتخابات برخوردار بود، اما با آن هم حضور زنان در این انتخابات کم‌رنگ بود، زیرا آنان به انتخابات بی‌باور هستند و فکر می‌کنند رای آنان حساب نمی‌شود.

در همین حال شمار دیگری از فعالان حقوق زن می‌گویند، وجود تهدیدهای امنیتی در این ولایت سبب شده تا زنان کمتری به پای صندوق‌های رای‌دهی بروند.

نجلا زمانی، فعال حقوق زن می‌گوید، حضور زنان نسبت به مردان در ولایت بادغیس نیز کم‌رنگ تر بود چون زنان در این ولایت نسبت به انتخابات بی‌اعتماد شده اند و فکر می‌کنند رای آنان بی‌تاثیر است.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail