مسوولان در اداره‌ی محلی هرات و کمیسیون مستقل انتخابات، طی یک کنفرانس خبری از برگزاری انتخاباتی امن و شفاف در هرات خبر می‌دهند.

به گفته‌ی آنان این انتخابات بهتر از دورهای قبل برگزار شد و چالش‌هایی که در دوره‌های گذشته وجود داشت، این بار حل شده بود.

عبدالقیوم رحیمی والی هرات می‌گوید، انتخابات در نواحی شهر و شهرستان‌های هرات با آرامش و امنیت برگزار شد.

به گفته‌ی آقای رحیمی در سه شهرستان چالش‌های امنیتی وجود داشت که پس از درگیری و تلفات دشمن، انتخابات برگزار شد.

او افزود، در شهرستان‌های شیندند، رباط‌سنگی و کهسان درگیری صورت گرفت که از ۲۵ تن از مخالفان مسلح دولت کشته شدند.

آقای رحیمی دلیل کم‌رنگ بودن مردم در انتخابات را مسوولیت‌پذیر نبودن جوانان افغانستانی می‌داند.

مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات اما می‌گویند، اختلال در شبکه‌های مخابراتی، روند اطلاع‌دهی از شهرستان‌ها را با مشکل مواجه ساخته است.

داوود صدیق‌زاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، که ارتباط با شهرستان‌ها به دلیل اختلال در شبکه‌های مخابراتی تا حدی کم شده بود و به همین دلیل، آمار رای‌دهندگان مشخص نیست.

 با این که آقای صدیق‌زاد می‌گوید، مشکلاتی چون درج اشتباهی نام‌های رای هندگان در لیست‌ها که در انتخابات گذشته وجود نداشت اما مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند، برای از رای دهندگان از وجود این مشکل شکایت درج کرده اند.

فاطمه باقری، مسوول کمیسیون شکایات انتخاباتی در هرات می‌گوید، نبود نام رای دهندگان در محلی که ثبت نام کرده بودند و حذف نام رای دهندگان به عنوان رای دهنده، از چالش‌هایی بود که برخی رای‌دهندگان از آن شکایت کرده اند.

وی می‌افزاید، یکی دیگر از چالش‌ها، این بود که اگر استیکر روی کپی شناس‌نامه بود، با وجود اصل شناس‌نامه، اجازه‌ی رای دادن داده نمی‌شد.

خانم باقری افزود: «از مراکز انجیل و گذره و همچنان برخی دیگر از محل‌های رای‌دهی، ۳۵۷ شکایت ثبت شده است، البته نهایی نیست چون امروز و فردا نیز فرصت ثبت شکایت وجود دارد.»

به گفته‌ی خانم باقری، اختلال در شبکه‌های مخابراتی روند ثبت شکایت‌ها از شهرستان‌ها را دشوار کرده است.

قرار است تا ۱۵ روز دیگر به شکایات انتخاباتی رسیدگی شود.

گزارشگر: سیمین صدف

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail