برنامه‌ی “تقویت مشارکت و اشتراک زنان در پروسه انتخابات ریاست‌جمهوری” امروز پنجشنبه (۴ میزان) از سوی اداره‌ی امور زنان ولایت هرات برگزار شد.

در این برنامه بیش از ۶۰۰ تن از زنان و مردان از نقاط مختلف شهر و شهرستان‌های هرات حضور داشتند.

مسوولان ریاست امور زنان، هدف از برگزاری این برنامه را، آگاهی‌دهی در مورد اهمیت رای زنان و تشویق و ترغیب آنان برای اشتراک در انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان می‌کنند.

سهیلا صبری، مدیر ارتباطات و آگاهی عامه اداره‌ی امور زنان هرات، در رابطه می‌گوید، به سلسله برنامه‌های آگاهی‌دهی مشارکت زنان در انتخابات، ریاست امور زنان برنامه‌ی را جهت آگاهی‌دهی زنان برگزار کرده، تا زنان بتوانند سهم ۴۳ درصدی شان را در انتخابات پیش‌رو تکمیل کنند.

او در ادامه می‌گوید، ریاست امور زنان برنامه‌های آگاهی زیادی را در طول دو ماه گذشته در ۹ ولسوالی ولایت هرات داشته اند، تا زنان در مناطق دور دست نیز از حقوق شان آگاه شوند و بدانند رای یک زن مساوی با رای یک مرد است.

مونسه حسن‌زاده، معاون اجتماعی اداره‌ی ولایت هرات در رابطه می‌گوید، اشتراک زنان در انتخابات پیش‌رو یک امر ضروری است و اداره‌ی محلی هرات نیز تلاش های زیادی در جهت حل مشکلات فراراه زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری داشته است.

او در ادامه می‌گوید، به دلیل عرف و عنعنات ناپسند، گرفتن عکس در روز انتخابات به یک مشکل تبدیل شده، اما با این همه امیدواری‌ها وجود دارد که در انتخابات آینده این روند نهادینه شود.

فایقه علی‌زاده، مستوفی ولایت هرات در رابطه می‌گوید، زنان هراتی با حضور پر رنگ شان در این برنامه، از این برنامه استقبال خوبی داشته اند و برگزاری برنامه‌های آگاهی‌دهی این چنینی، موانع مشارکت زنان را در انتخابات حل می‌کند.

وحیده عزیزی، کارشناس جندر مقام ولایت نیز می‌گوید، زنان باید از حق رای شان استفاده کنند و معلومات داده شده از سوی نهادهای مختلف سبب می‌شود تا زنان آگاهانه به پای صندوق‌های رای‌دهی بروند.

در همین حال شمار دیگری از فعالان حقوق زن در رابطه می‌گویند، حضور پر رنگ زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری یک دستاورد است.

سکینه حسینی، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی نیز در رابطه می‌گوید، حضور ۴۳ درصدی زنان در انتخابات پیش‌رو، آمار کمی نیست و این خود بیانگر آگاهی زنان از حقوق و مسوولیت‌های شان است و زنان می‌خواهند با حضور پر رنگ شان سرنوشت خودشان و نسل آینده را رقم بزنند.

گزارشگر: عارفه مهدوی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail