مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، زنان در زندان نیز حق رای دارند و زندانیانی که از حقوق مدنی شان محروم نشده باشند و شناس‌نامه‌های شان برچسب زده باشد می‌توانند در انتخابات پیش‌رو رای بدهند.

محمد داوود صدیق‌زاد، مسوول کمیسیون مستقل انتخابات در هرات می‌گوید، در انتخابات پیش‌رو برای زنان و مردان در زندان صندوق رای‌دهی گذاشته خواهد شد و تنها زندانی‌هایی که واجد شرایط باشند حق رای دارند.

او در ادامه می‌گوید: «پروسه استیکر زدن تذکره‌های زندانیان نیز در وقت معین آن راه‌ اندازی شده است و کسانی که می‌خواهند رای بدهند، می‌توانند در انتخابات اشتراک کنند.»

شماری از زنان زندانی، از برگزاری انتخابات استقبال کرده می‌گویند، با شرکت در انتخابات پیش‌رو، آنان نیز مانند سایر شهروندان از حق رای شان استفاده خواهد کرد.

فروزان یکی از زندانیان می‌گوید، پنج سال است که در زندان است و به این هدف به پای صندوق‌ رای‌دهی می‌رود که به یک نامزد با کفایت و پاسخ‌گو رای بدهد.

با این حال شمار دیگری از زندانیان زن می‌گویند، به این باور اند که رای آگاهانه سبب تغییر سرنوشت و بهبود وضعیت کشور می‌شود.

نرگس، می‌گوید: «یک رای هم می‌تواند سرنوشت یک کشور را رقم زند، پس رای می‌دهم تا از این طریق شخصی را انتخاب کنم که به پرونده‌های زنان زندانی به گونه‌ی درست آن رسیدگی کند.»

او در ادامه می‌گوید، زندانیان زن از انتخابات پیش‌رو استقبال می‌کنند، زیرا انتخابات را یک فرصت برای تغییر می‌دانند.

در همین حال برخی دیگری از این زنان می‌گویند، صدای زندانیان زن شنیده نمی‌شود و آنان به امید شنیده شدن  صدا و خواسته‌های شان به پای صندوق رای‌دهی خواهند رفت.

حاجی‌گل، می‌گوید، بیش از یک سال است که در زندان به سر می‌برد و سرنوشت اش نامعلوم است و می‌خواهد با رای دادن به یکی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری سرنوشت‌اش را تعیین کند.

شکوفه محمدی، یکی دیگر از زندانیان زن می‌گوید، در انتخابات پارلمانی نتوانست رای بدهد اما در انتخابات پیش‌رو رای خواهد داد، زیرا رای زنان، برای تغییر وضعیت زنان تاثیرگذار است.

این در حالیست که قرار است تا دو روز دیگر چهارمین دور انتخابات ریاست‌جمهوری کشور برگزار شود.

گزارشگر: منصوره فرخی

دیدگاه‌های کاربران فیس‌بوک
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail